EXCLUSIV | Tricolorul U21 care și-a spălat toate „păcatele” în partida cu Germania: „A fost cel mai bun meci al lui”

Andrei Ivan se numără printre remarcații lui Marius Niculae (38 de ani) după meciul pierdut de România U21 cu Germania, scor 4-2, în cadrul semifinalelor Campionatului European din Italia și San Marino. Atacantul lui Krasnodar a fost schimbat în repriza secundă cu Florinel Coman.

Marius Niculae laudă evoluția fostului jucător al Craiovei și amintește de meciul cu Portugalia din preliminarii, când Ivan a fost decisiv, marcând un gol și oferind o pasă decisivă: „Ivan a făcut cel mai bun meci al lui la echipa națională de tineret. Poate după meciul cu Portugalia, chiar dacă a luat roșu, a marcat atunci și a dat pasă de gol. A fost una dintre partidele importante pentru această națională, altfel mergeam la baraj.

A făcut o schimbarea ok din punctul meu de vedere (n,r, – selecționerul Mirel Rădoi). Ivan, după o primă repriză extraordinară, a căzut fizic în partea a doua, ca marea majoritate a jucătorilor, ca aici a fost problema noastră. Nu am mai putut să facem același pressing sus. Mașina nemțească nu ne-a iertat”, a spus Marius Niculae, la ProSport LIVE.

Duminică, la Udine, reprezentativa Germaniei va juca în finala Campionatului European împotriva Spaniei, echipă care a trecut de Franța în semifinale, cu 4-1, după ce a fost condusă cu 1-0. Germania și Spania s-au întâlnit și în finala din 2017, iar nemții au câștigat cu 1-0.

Dinamo București, Sporting Lisabona, Standard Liege, FSV Mainz, Inverness, AO Kavala, FC Vaslui, SD Luneng, Hoverla și Sanliurfaspor sunt cluburile la care a jucat Marius Niculae în cariera sa.

Publicat: 28 06. 2019, 16:46
Actualizat: 28 06. 2019, 16:47