Englezilor nu le vine să creadă ce s-a întâmplat în Polonia!** Golul lui Rooney și remiza de la Varșovia par desprinse din povești paranormale

După ce meciul a fost reprogramat pentru miercuri din cauza ploilor abundente de marți seară, Anglia a scos doar o remiză în deplasarea din Polonia, scor 1-1. Reprezentativa condusă de Roy Hodgson a condus din minutul 31, cu golul lui Rooney, dar s-a văzut egalată cu 20 de minute înaintea fluierului final, de reușita polonezului Glik.

Remiza de la Varșovia îi poate face pe englezi să devină superstițioși. Wayne Rooney a marcat cel de-al 24-lea gol al său la națională, ajungând la două reușite de recordul all-time deținut de Michael Owen, însă statistica scoate la iveală un fapt mai puțin obișnuit.

Anglia nu înregistrase decât un singur eșec într-un meci în care starul lui Manchester United marcase, în partida cu Rusia (2-1) din urmă cu 5 ani. De atunci, reprezentativa Albionului a ieșit învingătoare din toate cele 15 meciuri în care numele atacantului a apărut pe lista marcatorilor, însă miercuri seria s-a oprit în același timp cu remiza din Polonia. Amănunt interesant: ambele meciuri în care Rooney a marcat, dar englezii nu au câștigat, s-au disputat în aceeași zi: 17 octombrie.

În aceeași notă, la statistica zilei „fatale” se adugă și eroarea curioasă de la golul polonezilor a portarului Joe Hart, care până acum în acest sezon a fost cel mai bun goalkeeper din Europa.

Publicat: 17 10. 2012, 20:22
Actualizat: 17 10. 2012, 20:34