Englezii s-au răzgândit! „It’s coming home” e de domeniul trecutului. Noul slogan al fanilor naționalei lui Southgate

Anglia a scăpat printre degete șansa de a juca finala Campionatului Mondial. Băieții lui Southgate au pierdut în prelungiri disputa din semifinale cu Croația, scor 2-1. Mario Mandzukic a adus victoria pentru croați, cu golul marcat în minutul 109.

Eșecul i-a trimis pe englezi în finala mică, aceștia obișnuind fanii fotbalului din întreaga lume cu celebrul „It’s coming home”, adică „Vine acasă”, făcând referire la trofeul Cupei Mondiale, pe care britanicii nu l-au mai cucerit din 1966.

Englezii au abordat eșecul cu Croația într-un mod remarcabil. În stația de tren din Notthingam a fost afișat un mesaj pentru băieții lui Southgate, și tot odată, pentru fanii pasageri: „Vine acasă cu întârziere. Sosirea estimată 2022. Ne-ați făcut mândri!”, a fost mesajul din stația de tren.

Anglia va juca sâmbătă finala mică împotriva Belgiei. Meciul este transmis de TVR și poate fi urmărit în format live blog pe ProSport.

Publicat: 13 07. 2018, 19:10
Actualizat: 13 07. 2018, 19:11