Echipa României s-a calificat în sferturile Cupei Mondiale la tenis de masă. China e următorul adversar

Reprezentativa feminină a României s-a calificat azi în sferturile de finală ale Cupei Mondiale la tenis de masă, competiție care se desfășoară până duminică în Dubai.

În meciul secund al Grupei B, elevele lui Viorel Filimon au învins cu scorul de 3-1 echipa Canadei, o formație cu două jucătoare de origine asiatică în lot. Samara și colegele ei au teminat astfel seria pe locul secund, după naționala Japoniei. Azi, fetele vor întâlni în lupta pentru semifinale puternica trupă a Chinei. Dacă ar fi răpus Japonia, în primul meci din grupă, tricolorele ar fi avut o partidă accesibilă în sferturi, cu Brazilia.

România – Canada 3-1

Bernadette SZOCS – Mo ZHANG 0-3

Eliza SAMARA – Anqi LUO 3-0

SZOCS/POȘTOACĂ‚ – IU/LUO 3-0

Camelia POȘTOACĂ‚ – Mo ZHANG 3-0

Publicat: 09 01. 2015, 15:01
Actualizat: 09 01. 2015, 15:02