Două victorii la rând și a doborât un record de 61 de ani. Santiago Solari a scris deja istorie pe banca Realului

Două victorii la rând, iar noul tehnician al lui Real Madrid, Santiago Solari, scrie o pagină în istoria clubului. Antrenorul argentinian a bătut un record vechi de 61 de ani.

De când a fost numit interimar al galacticilor, Solari a câștigat meciul din Cupa Regelui, în deplasare la Mellilla, cu 4-0 și a obținut cele 3 puncte în ultima etapă jucată în La Liga, cu cei de la Valladolid, cu scorul de 2-0. Cu aceste reușite a devenit primul antrenor străin de la Real care leagă două victorii la debutul său, fără să primească gol, performanță pe care nici Zinedine Zidane, nici Jose Mourinho sau Carlo Ancelotti nu au atins-o.

Acest recordul data din 1957, când tot un argentinian, Luis Carniglia, nu primea gol la primele sale două partide la Madrid.

Real Madrid ocupă locul 6 în claamentul Ligii, iar vedetele formației „blanco”, Sergio Ramos, Marco Asensio și Gareth Bale, au fost fluirate de fanii galacticilor în timpul partidei cu Valladolid.

Real s-a chinuit pentru a obține victoria. Scorul a fost deschis în urma unui autogol în minutul 83, iar al doilea gol a fost marcat patru minute mai târziu, dintr-un penalty transformat de Sergio Ramos.

Publicat: 04 11. 2018, 12:41
Actualizat: 04 11. 2018, 12:42