Diego Costa a spart în sfârșit gheața pentru Spania. Paco Alcacer, noua minune iberică. Luxemburg – Spania 0-4, dar Iniesta&Co nu au convins

Schimbul de generații la naționala Spaniei se produce mai greu decât ar fi anticipat oricine, având în vedere „materialul” avut la dispoziție de Vicente del Bosque. „Furia Roja” s-a impus duminică seară, scor 4-0, în deplasarea din Luxemburg, însă Iniesta&Co nu au reușit să șteargă decât în mică măsură impresia slabă de la mijlocul săptămânii, când au cedat în Slovacia, scor 2-1.

Luxemburgul părea adversarul ideal pentru ca ibericii să se reabiliteze din toate punctele de vedere pentru rezultatele slabe din ultima perioadă. Del Bosque a operat 4 schimbări față de înfrângerea suferită în Slovacia – Casillas, Juanfran, Albiol și, surprinzător pentru mulți, având în vedere forma etalată la Chelsea, Fabregas au dspărut din primul „11” -, dar acest lucru nu a adus revirimentul mult dorit decât în mică măsură.

La pauză, Furia Roja se putea lăuda cu o posesie de 73%, reușind totodată să trimită de 10 ori balonul spre poarta adversă (5 șuturi pe spațiul porții), dar senzația generală a fost că ibericii nu mai au aceeași plăcere de a evolua ca în urmă cu 3-6 ani, când duseseră celebra tiki-taka la rang de artă. Golurile lui David Silva și Paco Alcacer au fost doar o palidă consolare pentru o Spanie care pare încă să evolueze cu frâna de mână trasă.

În sfârșit Diego Costa

Dacă partida de duminică seară a adus încă o dată confirmarea că puștiul Valenciei, Paco Alcacer, a devenit o certitudine – a marcat cel de-al treilea gol, în trei partide pentru prima reprezentativă -, aceasta mai e importantă și grație unui alt aspect. Diego Costa, cel care sezonul trecut a înscris pe bandă rulantă pentru Atletico și care în această stagiune impresionează meci de meci la Chelsea, a spart în sfârșit gheața la națională, într-un meci oficial. De 515 minute a avut nevoie vârful a cărui ineficacitate sub comanda lui Del Bosque aproape că se transformase într-o problemă națională, pentru a își trece numele pe tabela de marcaj. Atacantul a punctat în minutul 69, după ce în prima repriză ratase o ocazie rarisimă (vezi mai jos), pentru ca scorul final să fie stabilit de Bernat (88).

Luxemburg – Spania 0-4  (David Silva ’27, Paco Alcacer ’42, Diego Costa ’69, Bernat ’88)

Luxemburg 4-1-4-1

Joubert – Jans, Chanot, Philipps, Jaenisch – Gerson – Holter, Mutsch, Da Mota, Martins – Bensi

Spania 4-3-3

De Gea – Carvajal, Bartra, Pique, Alba – Koke, Busquets, Iniesta – Silva, Paco Alcacer, Costa

3 goluri în primele 143 de minute jucate la națională are Paco Alcacer. Procentajul său e cu atât mai impresionant cu cât are o eficacitate de 100% – 3 șuturi pe spațiul porții, 3 goluri

8 goluri în primele 500 de minute pentru Chelsea a reușit Diego Costa. La națională nu reușise încă să înscrie, deși bifase deja peste 500 de minute. Duminică, vârful a oprit „acul” care bifa ineficacitatea la 515 minute