Decizia surprinzătoare a lui Putin după ce Rusia a eliminat Spania de la Campionatul Mondial. Ce a făcut imediat după ce naționala a scris istorie

Vladimir Putin e un președinte fericit, în condițiile în care turneul final din Rusia reprezintă un succes din punct de vedere al organizării, dar mai ales după ce naționala a produs surpriza Campionatului Mondia eliminând Spania. Liderul de la Kremlin a fost atât de entuziasmat, duminică, în ziua meciului, încât l-a sunat pe selecționerul Stanislav Cherchesov de două ori.

Surpriza Cupei Mondiale a avut loc în optimile competiției, acolo unde Rusia pornea ca victimă sigură în fața Spaniei. „Furia Roja” a „măcinat” în gol timp de 90 de minute, iar rușii i-au adus pe iberici în ipostaza în care și-au dorit: la loviturile de departajare. Acolo, Rusia s-a impus cu 4-3 la penalty-uri, după 1-1 în 120 de minute, eveniment care l-a determinat pe Putin să pună mâna pe telefon.

Un fragment al discuției dintre Putin și Cherchesov a fost redat de un oficial al Kremlinului: „Precum toți rușii, Putin a privit tot meciul și a susținut naționala. Înainte de meci, pe la prânz, președintele l-a sunat pe Cherchesov pentru a-i ura succes pentru meciul cu Spania. De asemenea, i-a spus că datorită lui echipa a ajuns în fazele eliminatorii și că nimeni nu le poate lua din merite jucătorilor după victoria cu Spania. Putin l-a sunat pe Cherchesov și după meci și a felicitat întreaga echipă. Antrenorului i-a spus că lucrul care contează cel mai mult în sport este rezultatul. Kremlinul le-a urat succes staff-ului și jucătorilor Rusiei”, a declarat purtătorul de cuvânt al președinției, Dmitry Peskov, conform agenției TASS.

Sursa citată susține că Putin nu va fi prezent nici la următoarele meciuri ale Rusiei, din cauza programului încărcat. Conducătorul Federației Ruse a fost văzut doar la meciul de deschidere al CM, cel în care naționala gazdă a învins Arabia Saudită cu 5-0.

Publicat: 02 07. 2018, 09:45
Actualizat: 02 07. 2018, 14:08