De la ele vin medaliile la Rio? Simona Gherman a redevenit campioană europeană la spadă după o finală sută la sută românească disputată cu Ana Maria Popescu

Simona Gherman este noua campioană europeană la spadă individual, după ce s-a impus cu 9-5 în finală în fața unei alte reprezentante a României, Ana Maria Popescu. Campionatul European de scrimă se desfășoară în aceste zile la Torun (Polonia) și reprezintă ultimul test important înaintea Jocurilor Olimpice de la Rio.

• Simona Gherman a redevenit campioană europeană la individual după o pauză de 4 ani. Ea câștiga în 2012 medalia de aur la Legnano într-o altă finală sută la sută românească, disputată atunci cu Anca Măroiu.

Proba individuală de spadă de la Torun a fost dominată clar de reprezentantele României. Pe lângă cele două finaliste, în primele opt sportive a ajuns și Simona Pop, care a avut „ghinionul” să se întâlnească în sferturi cu una din cele două finaliste, Ana Maria Popescu (scor 15-9).

În ultimul act al Campionatului European, Simona Gherman s-a calificat după un 15-12 cu reprezentanta gazdelor, Renata Knapik-Miazga, în timp ce Ana Maria Popescu a ajuns după un succes la limită, 13-12, cu Emese Szasz. În finala competiției, cele două sportive au stat aproape una de cealaltă, iar departajarea a venit în „prelungiri”. După cele 3 reprize, scorul a fost egal, 5-5, Simona Gherman revenind de la 3-5. În minutul care a urmat, proaspăta campioană europeană a avut prioritate, lucru care a contat decisiv, 9-5 scor final.

De remarcat faptul că și Simona Gherman și Ana Maria Popescu (ex-Brânză) aveau la activ medalii de aur la Campionatul European înaintea acestei confruntări directe – spadă individual – în 2012, respectiv 2013 (Zagreb).

Publicat: 22 06. 2016, 20:43
Actualizat: 05 07. 2016, 14:26