De ce a fost Eric Dier obligat să transforme penalty-ul care a dus Anglia în „sferturi”: „Nu m-am simțit niciodată așa!” Ce a spus despre colegul Pickford

Mijlocașul lui Tottenham, Eric Dier, a avut cea mai grea misiune în ultimul meci din optimile Cupei Mondiale. Jucătorul din 24 de ani a marcat golul care a calificat-o pe naționala Angliei în sferturile turneului final.

Eric Dier, unul dintre eroii meciului Columbia-Anglia (0-1, 1-1, d.l.d.d. 4-5), a intrat pe teren în minutul 81 al partidei în locul lui Dele Alli și a avut șansa să închidă meciul mai devreme. În prelungirile partidei, în minutul 115, Trippier a bătut un corner, iar mijlocașul lui Tottenham a reluat cu capul, însă peste poartă, iar meciul a ajuns la loviturile de departajare.

Dier a avut însă șansa să își repare greșeala și să facă un meci mare. Zis și făcut. Anglia a dat startul ratărilor la șuturile de la 11 metri, Henderson a fost primul care a greșit, apoi Columbia a ratat de două ori, Uribe a lovit bara transversală, Trippier (Anglia) a marcat, iar Bacca (Columbia) nu a reușit să îl păcălească pe goalkeeper-ul Angliei, Pickford, care a parat execuția jucătorului englez. Lovitura cu numărul 5 i-a aparținut lui Eric Dier, pe care a fructificat-o la maximum. A înscris, iar Anglia a fost ultima echipă care a completat lista echipelor din sferturile Cupei Mondiale.

„Am fost incredibil de nervos, nu m-am mai simțit niciodată așa. Asta și pentru că nu am mai fost într-o asemenea situație. Știam că trebuie să marchez neapărat la penaltyuri, după ce am ratat acea lovitură de cap pe finalul prelungirilor”, a spus Dier, potrivit dailymail.co.uk, la finalul meciului, care a avut numai cuvinte de laudă și la adresa portarul echipei sale, Pickford: „Jordan este un portar fantastic și merită totul. Are o atitudine extraordinară și a fost extraordinar și în timpul antrenamentelor. Și-a păstrat atitudinea și în timpul meciului.”

Publicat: 04 07. 2018, 10:13
Actualizat: 04 07. 2018, 10:18