Clasamentul pe medalii după primele trei zile de concurs la Jocurile Paralimpice de la Rio. Pe ce loc se află România

Delegația din China ocupă primul loc în clasamentul pe medalii de la Jocurile Paralimpice de vară de la Rio de Janeiro, după primele trei zile de concurs, în timp ce România împarte cu alte șapte țări locul 56.

Singura medalie a delegației din România a fost adusă de Alex Bologa, care este complet nevăzător. Bologa a cucerit, joi, în chiar prima zi de concurs, medalia de bronz în proba de judo, categoria 60 de kilograme, după ce l-a învins pe uruguayanul Henry Borges.

China se află pe primul loc în clasamentul pe medalii de la Jocurile Paralimpice, cu 26 de medalii de aur, 24 de argint și 19 de bronz, pe 2 este Marea Britanie, cu 15 medalii de aur, opt de argint și 12 de bronz, în timp ce Ucraina este a treia, cu 12 de medalii de aur, 10 de argint și 15 de bronz.

În top 10 se mai regăsesc Statele Unite ale Americii (8 de aur, 11 de argint, 7 de bronz), Brazilia (5-9-5), Olanda (4-7-9), Germania (4-6-4), Uzbekistan (4-4-11), Tunisia (4-3-1) și Mexic (4-1-1).

Jocurile Paralimpice de vară de la Rio de Janeiro se desfășoară în perioada 7-18 septembrie. La ediția din acest an participă sportivi din 176 de țări, iar România are 12 reprezentanți.

Sursa: MEDIAFAX

Publicat: 11 09. 2016, 15:53
Actualizat: 11 09. 2016, 15:54