Ce coșmar! Visul Mondialului a durat doar 16 minute pentru el: s-a accidentat și a fost trimis acasă

Portarul Tunisiei, Mouez Hassen (23 de ani) părăsește mondialul după doar 16 minute. Primul și ultimul său meci la mondialul din Rusia, pierdut în fața englezilor cu scorul de 2-1, i-a adus o accidentare care îl împiedică să își continue experiența mondialului. Acesta are nevoie de recuperare medicală după șutul lui Jesse Lingard (25 de ani), fiind accidentat după ce a respins un șut al englezului.

Jucătorul celor de la Nice, împrumutat la Chateauroux, o să se întoarcă în Franța pentru îngrijiri medicale. „Am discutat cu echipa medicală a clubului și am luat decizia noastră. Jucătorul va fi transferat la clubul sau pentru a primi îngrijiri, iar mondialul s-a încheiat pentru el”, a declarat medicul selecționatei Tunisiei, Souheil Chamli, într-o înregistrare video postată pe contul de Facebook al federației de la Tunis.

Hassen a jucat la toate selectionatele de tineret ale Franței, însă a optat să joace pentru Tunisia datorită regulilor FIFA. Născut în Franța din părinți tunisieni, acesta a ținut cont de faptul că poate să joace pentru selecționata Tunisiei deoarece a fost doar la echipele de juniori ale Frantei.

Portarul în valoare de 900.000 de lire sterline, cotat de site-ul de specialitate www.transfermarkt.de, a fost înlocuit de Farouk Ben Mustapha (28 de ani) după doar 16 minute de joc. Jucătorul lui Tottenham, Harry Kane (24 de ani), a deschis scorul cât Mouez Hassen încă era pe teren, în minutul 11, acesta reușind dubla în minutul 90+1. Pentru Tunisia, a marcat Sassi din penalty după un fault al lui Walker asupra lui Ben Youssef.

Publicat: 20 06. 2018, 12:34
Actualizat: 20 06. 2018, 12:35