Campioana din Sala Flămânda. Udrea a câștigat Cupa României la spadă, Brânză a luat bronzul

• Spadasina Maria Udrea s-a impus miercuri, la Constanța, în prima probă din Cupa României la scrimă
  • Brânză s-a clasat pe trei, Gherman a fost eliminată în sferturi
  • Joi, 2 octombrie, are loc proba feminină pe echipe

Sala Flămânda din Complexul Sportiv Tomis din Constanța a găzduit miercuri, 1 octombrie, prima probă din cadrul Cupei României la spadă, cea feminină individuală. La start s-au prezentat 28 de sportive, iar pe locul 1 s-a clasat Maria Udrea, de la CSA Steaua, care a trecut în finală de colega sa de la club și de la lotul național, Simona Pop, scor 11-10. Podiumul a fost completat tot de o sportivă de la CSA Steaua. Ana Maria Brânză a învins-o în finala pentru medalia de bronz pe Amalia Tătăran (CS Dinamo), scor 15-8.