Brazilia s-a calificat în semifinalele turneului olimpic de fotbal de la Rio de Janeiro

Naționala de fotbal a Braziliei a învins, sâmbătă noapte, scor 2-0, reprezentativa Columbiei și s-a calificat în semifinale la Jocurile Olimpice de la Rio, iar starul Neymar a fost omului meciului, cu un gol și o pasă de gol.

Neymar da Silva Santos a marcat primul său gol la această ediție a turneului de fotbal de la Jocurile Olimpice, în victoria, 2-0, cu Columbia, din sferturile de finală ale competiției. Atacantul în vârstă de 24 de ani a înscris cu un șut superb dintr-o lovitură liberă de la mare distanță.

Naționala Braziliei s-a aflat pe toată durata partidei la conducerea jocului, iar Luan a dublat avantajul echipei lui Rogerio Micale, cu un șut de la aproximativ 20 de metri, după o pasă primită de la Neymar. Brazilia, care are ca obiectiv cucerirea aurului olimpic, va întâlni pentru un loc în finala competiției, naționala statului Honduras, miercuri, pe stadionul Maracana.

Honduras a făcut istorie, după ce a învins, Coreea de Sud, cu scorul de 1-0 și a ajuns între cele mai bune patru echipe la turneul olimpic. Alberth Elis a marcat unicul gol al partidei, în repriza a doua a meciului.

În al treilea sfert de finală, naționala Nigeriei a trecut de Danemarca, grație golurilor marcate de John Obi Mikel, în minutul 15, după o pasă primită de la Ezekiel Imoh în mijlocul careului și Aminu Umar, cu o lovitură de cap, în minutul 58.

Germania a obținut și ea biletele pentru semifinale, după o victorie categorică, scor 4-0, împotriva Portugaliei și va juca cu Nigeria în penultimul act al competiției.