Brazilia – Germania, finala turneului de fotbal de la JO 2016. Victorii clare în semifinale

Selecționata olimpică a Braziliei va întâlni, sâmbătă, de la 23:30, echipa similară din Germania, în finala competiției de fotbal a Jocurilor Olimpice de vară de la Rio de Janeiro. Meciul se va disputa pe celebrul stadion Maracana.

Brazilia a reușit o victorie categorică în semifinalele competiției, scor 6-0 cu Honduras, prin două goluri marcate de Neymar, primul după doar 15 secunde, două de Gabriel Jesus și câte unul de Marquinhos și Luan, în timp ce Germania a trecut cu 2-0 de Nigeria. Lukas Klostermann, în minutul 9, și Nils Petersen, cu un minut înainte de final, au marcat cele două goluri ale formației pregătite de Horst Hrubesch.

Echipele învinse în semifinale, Honduras și Nigeria, vor juca pentru medalia de bronz, tot sâmbătă, de la 19:00.

Publicat: 18 08. 2016, 09:54
Actualizat: 18 08. 2016, 09:55