Brazilia de Oscar. „Selecao” a început cu dreptul Campionatul Mondial după ce a învins Croația cu 3-1

Brazilia a câștigat cu 3-1 meciul de deschidere cu Croația. Pentru sud-americani au înscris Neymar, de două ori, și Oscar, în timp pentru croați a înscris Marcelo, în propria poartă. Meciul a avut un moment controversat în minutul 70, când arbitrul Nishimura a dat ușor un penalty pentru Brazilia.

Nici nu terminaseră Jennifer Lopez și Pitbull de cântat imnul competiției, că Marcelo își băga mingea în propria poartă la o centrare moale a lui Olic din flancul stâng (11). Așa a început Mondialul pentru țara gazdă, Brazilia. Cu tensiuni pe străzile din marile orașe, cu stadioane neterminate și cu handicap de un gol în fața unei echipe a Croației foarte bine organizate defensiv.

Cum să răspunzi într-o situație de genul acesta? Când toată lumea te vede favorită și stadionul arată ca un câmp de rapiță, ce poți face ca să nu dezamăgești? Presezi! Presezi până când găsești o fisură. Și dacă nu o găsești, o creezi. Exact asta au făcut brazilienii cu apărarea Croației. Neymar, Oscar sau Paulinho au fost cei mai insistenți. Lovren și Corluka s-au opus cât au putut, dar au rezistat doar 29 de minute. Oscar a recuperat o minge la centrul terenului, a pasat pentru Neymar, care l-a învins pe Stipe Pletikos cu un șut de la 20 de metri.

Brazilienii au trecut de primul hop al Mondialului FOTO EPA

Prima greșeală uriașă a Mondialului

Turneul final a venit cu două noutăți. Tehnologia de linia porții și spray-ul arbitrului care va ține zidul la distanța regulamentară de locul de unde se execută o lovitură liberă. Inovațiile FIFA pentru cât mai puține greșeli. Totuși, ce facem cu ce crede arbitrul? Nu de alta, dar japonezul Nishimura a venit și cu prima greșeală mare de la Campionatul Mondial. În minutul 70, centralul asiatic a dictat o lovitură de la 11 pentru Brazilia în urma unui fault al lui Lovren la Fred (foto, jos). Penalty-ul a fost transformat de Neymar, deși Pletikosa a reușit să atingă puțin balonul. În minutele de prelungiri, Oscar a dus scorul la 3-1 după o acțiune individuală finalizată cu un șut la colțul scurt.

Contactul între Lovren și Fred este evident în fotografii FOTO EPA

BRAZILIA – CROAȚIA 3-1 (Neymar 28, 71 – pen., Oscar 90+1 / Marcelo 11 – aut.)

Brazilia: Julio Cesar – Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo – Paulinho (Hernanes 63), Luiz Gustavo – Hulk (Bernard 68), Oscar, Neymar (Ramires 88) – Fred

Croația: Pletikosa – Srna, Corluka, Lovren, Vrsaljko – Modric, Rakitic – Perisic, Kovacic (Brozovic 61), Olic – Jelavic (Rebic 78)

Stadion: Arena Corinthians; Spectatori: 55.000; Arbitru: Yuichi Nishimura (Japonia)

Publicat: 13 06. 2014, 01:14
Actualizat: 13 06. 2014, 01:27