Bosnia, aproape de baraj!** Belarus a cedat pe final

Un punct scos de Belarus în Bosnia ar fi păstrat intacte șansele României de a prinde barajul. Cu doi oameni în minus însă, elevii lui Bernd Stange au primit gol în minutul 86, iar Bosnia este sigură de baraj cu o victorie în meciul cu Luxemburg.

Meciul a început sub semnul echilibrului, dar arbitrul Atkinson a intervenit decisiv în minutul 34. Atunci, el l-a eliminat pe Kalacev, la capătul unei faze controversate. Bielorusul a căzut într-un duel cu un adversar și s-a întors spre arbitru pentru a-i cere explicații. Englezul n-a ezitat, i-a arătat al doilea „galben” și implicit cartonașul roșu. La pauză s-a intrat la egalitate, dar gazdele au început tare partea secundă. Dzeko a marcat după un efort individual superb (’53), însă jocul era oprit, iar reușita atacantului de la Manchester City a fost anulată. După ce șutul lui Misimovic (’65) s-a dus puțin alături, Belarus a rămas în nouă oameni, Martinovici fiind și el eliminat după un fault violent (’85). Oaspeții au cedat doar un minut mai târziu, când șutul aceluiași Misimovic (’86) s-a oprit în poarta lui Zhevnov.

În urma acestui rezultat, bosniacii și-au asigurat practic locul de baraj, având nevoie doar de o victorie acasă cu Luxemburg pentru a fi calificați matematic. În celălalt meci al grupei, Luxemburg a învins Albania acasă cu 2-1.

Publicat: 06 09. 2011, 23:11
Actualizat: 06 09. 2011, 23:35