Benzema a intrat în istorie după ratarea din meciul cu Elveția: este primul penalty irosit de Franța în istoria participărilor la Mondial

Franța a pornit puternic în partida cu Elveția, din a doua etapă a fazei grupelor de la Campionatul Mondial, și a căpătat un avans de două goluri după numai 18 minute, goluri Giroud și Matuidi. Roș-albii au echilibrat apoi disputa și au avut câteva ocazii bune de a reveni în joc, dar tot „cocoșii” au fost cei aflați mai aproape de gol.

În minutul 32, Benzema a obținut un penalty la un duel cu Djorou și tot atacantul lui Real Madrid a fost cel care și-a asumat sarcina executării lui. Șutul francezului a fost, însă, parat de Benaglio, iar Cabaye a reluat apoi în bară.

Ratarea lui Benzema a fost, în mod incredibil, doar prima din istoria Les Bleus în participările de la Campionatul Mondial, astfel că atacantul a devenit primul francez care ratează o lovitură de la 11 metri la un turneu final mondial.

Anterior, în meciul cu Honduras (3-0), Benzema devenise primul jucător din istoria naționalei Franței care reușea o dublă în meciul de debut.

14 participări la turneul final al Campionatului Mondial a adunat naționala Franței

Publicat: 20 06. 2014, 23:07
Actualizat: 20 06. 2014, 23:08