„Aveți nevoie de un gol de generic? Apelați la mine”. Serbia a învins Costa Rica grație unei execuții superbe a lui Kolarov. Cronica meciului

Serbia și Costa Rica au deschis balul în ziua de duminică, a patra de la Cupa Mondială din Rusia. Meciul a fost decis de reușita de generic a lui Kolarov. A fost al treilea gol marcat din lovitură liberă la acest turneu final, după cele reușite de Golovin și Cristiano Ronaldo.

Prima repriză a fost una echilibrată, fără multe șanse de gol. Fundașul american Giancarlo Gonzalez a ratat două ocazii importante în primul sfert de oră, când a reluat cu capul din centrul careului, dar n-a reușit să-l învingă pe Navas. Portarul Realului a capturat orice minge a trecut prin fața porții. Mitrovic a fost anihilat de fundașii lui Oscar Ramirez, dar Milinkovic-Savic a avut o șansă imensă în prima jumătate de oră. Vedeta Serbiei a scăpat cu Navas, dar a reluat dezamăgitor din voleu, astfel că tabela a rămas intactă.

GOLAZO!

Debutul părții secunde a fost unul electrizant. Serbia s-a aruncat în ofensivă, iar golul de 1-0 a picat după zece minute. Mitrovic a scos o lovitură liberă în lateral, iar Kolarov a arestat balonul. Fundașul Romei a înscris în stilul său caracteristic, cu o torpilă la colțul lung, la care Navas n-a mai putut face nimic. Serbia a continuat să domine partida, în timp ce Oscar Ramirez l-a introdus pe Joel Campbell, jucătorul deținut de Arsenal până în acest an, în speranța că acesta poate aduce un plus în compartimentul ofensiv. Introducerea lui Campbell nu a schimbat simțitor jocul americanilor, iar Kostic a fost la un pas de 2-0. Tadic i-a trimis în fața porții goale, dar Navas a deviat balonul în ultimul moment, astfel că mingea l-a lovit pe mijlocașul lui Hamburg și a ricoșat în afara careului.

Serbia s-a impus cu 1-0 și așteaptă al doilea meci al Grupei E, Brazilia – Elveția, programat pentru ora 21:00. Partida va fi transmisă în direct de TVR și poate fi de asemenea urmărită în format LIVE BLOG pe www.prosport.ro.