Au fost „rachete” pe Camp Nou! Meci electrizant între Barcelona și Atletico: „Cholo” făcut șah-mat, Diego Costa eliminat!

FC Barcelona s-a distanțat la 11 puncte de a doua clasată în La Liga. În etapa cu numărul 31, pe Camp Nou, gruparea blaugrana s-a impus în fața celor de la Atletico Madrid, cu scorul de 2-0.

În prima repriză, Lionel Messi, Luis Suarez și Coutinho s-au jucat cu ocaziile în fața porții apărate de Oblak, dar nu au reușit să marcheze. În minutul 29, echipa pregătită de tehnicianul Diego Simeone a avut de suferit. A rămas în 10 oameni, după ce arbitrul i-a arătat cartonașul roșu atacantului în vârstă de 30 de ani, Diego Costa. La pauză cele două echipe au intrat la egalitate.

Primul gol a venit în minutul 86, atunci când Luis Suarez a înscris cu un șut cu efect, din marginea careului de 16 metri.

La doar un minut distanță, Messi a punctat și el în poarta madrilenilor. Suspectat de offside, golul marcat de argentinian a fost confirmat de central, după decizia arbitrajului video.

S-a încheiat 2-0, iar Barcelona se îndreaptă spre titlul cu numărul 26 în La Liga. Gruparea pregătită de Ernesto Valverde are 73 de puncte după 31 de etape, Atletico Madrid este pe locul doi cu 62 de puncte, în timp ce Real Madrid este pe poziția a treia cu 60 de puncte.

Publicat: 06 04. 2019, 23:59
Actualizat: 07 04. 2019, 00:28