AS Roma zâmbește. Eusebio Di Francesco l-a găsit pe următorul Totti. A marcat în remiza cu AC Milan

AS Roma a înregistrat a doua înfrângere consecutivă în campionat. Pe Olimpico, echipa lui Di Francesco a suferit în fața celor de la AC Milan. Băieții lui Gattuso au deschis scorul în minutul 28.

Cele două achiziții ale rossonerilor din această iarnă, Lucas Paqueta și Krzysztof Piatek, au realizat faza golului. Paqueta i-a oferit pasa, iar polonezul în vârstă de 23 de ani l-a învins pe Olsen.

AS Roma a reușit să restabiliească egalitatea în primul minut din repriza a doua. Zaniolo a stabilit scorul final, 1-1, deși amândouă echipele puteau să câștige pe final. Pellegrini a lovit bara în minutul 81, în timp ce Olsen a fost pe fază în ultimul minut al meciului, la șutul lui Laxalt.

Sunt fericit de cum am evoluat, dar este păcat că am început greu. Trebuie să începem mai bine și să marcăm goluri mai devreme dacă vrem să câștigăm.

Trebuia să câștigăm în această seară, dar cel puțin am răspuns într-o manieră bună după meciul dezamăgitor de la Florența.

De Rossi? A avut o seară incredibilă. Știe fotbal extraordinar de bine și este un model pentru jucătorii tineri. Este un jucător cheie pentru noi și avem nevoie de el în momentul în care jucăm 4-3-3„, a spus tehnicianul romanilor, Eusebio Di Francesco, potrivit calciomercato.com, care a vorbit și despre marcatorul singurului gol al echipei sale, Zaniolo:

Are putere și este calm. Încă mai trebuie să se îmbunătățească, dar este puternic. Vrea mereu mingea, seamănă cu Totti„.

În urma remizei, 1-1, din etapa cu numărul 22, AC Milan și AS Roma sunt despărțite de un punct în clasament. Rossonerri lui Gattuso sunt pe locul patru în Serie A cu 36 de puncte, în timp ce giallorossi lui Di Francesco sunt pe cinci cu 35 de puncte.

Publicat: 04 02. 2019, 10:19
Actualizat: 04 02. 2019, 10:28