„Anglia are motive să plângă”. „The Special One” are o veste bună pentru englezi, deși au fost eliminați de la Campionatul Mondial

Visul Angliei de a cuceri titlul de Campioană Mondială s-a terminat aseară, 11 iulie, când au fost învinși de Croația. Ex-iugoslavii au întors scorul în a doua repriză și au reușit prin Mario Mandzukic (32 de ani) să își asigure locul în finala Campionatului Mondial din Rusia.

Kieran Trippier (27 de ani) a marcat un gol fabulos din lovitură liberă în minutul 5, însă în repriza a doua, minutul 68, Ivan Perisic (29 de ani) a egalat și a dat din nou speranțe croaților. „Eroul” națiunii de aproximativ patru milioane de locuitori a fost vârful lui Juventus, Mario Mandzukic, care în minutul 109 a marcat golul decisiv al partidei.

Jose Mourinho, antrenorul în vârstă de 55 de ani al lui Manchester United, nu s-a arătat mulțumit de performanța englezilor, însă spune că trebuie să fie „optimiști” pe viitor.

Gareth Southgate nu a reușit să-și conducă echipa spre victorie în fața Croației, iar antrenorul portughez vede acest rezultat ca pe o oportunitate ratată: „Anglia are motive să plângă pentru că au fost atât de aproape, însă au și motive să fie optimiști. Este o echipă de jucători tineri, majoritatea vor prinde și următorul Campionat Mondial și vor avea mai multă experiență de la club”, a declarat tehnicianul lui Manchester United pentru Russia Today.

Cu toate acestea, Jose Mourinho nu a negat meritele ex-iugoslavilor, fiind impresionat de parcursul lor la acest mondial: „Este o realizare grozavă pentru o țară care nu are o ligă de top, însă majoritatea jucătorilor croați nu joacă în Croația, ci afară. Din câte știu eu, atunci când lucrezi afară, ai un altfel de sentiment față de țara ta”, a adăugat Jose Mourinho.

Anglia va disputa locul trei cu Belgia sâmbătă, 14 iulie de la ora 17:00, iar meciul va fi difuzat pe TVR 1 și TVR HD.