Ana Maria Brânză, medaliată cu argint în prima etapă a Cupă Mondială de spadă din acest sezon

Sportiva Ana Maria Brânză s-a clasat, sâmbătă, pe locul doi în prima etapă de Cupă Mondială la spadă feminin din sezonul 2014/2014, la Legnano, informează frscrima.ro.

Brânză a fost învinsă în finală de sportiva ucraineană Anfisa Pochkalova (13-12).

În semifinale, românca trecuse de Emese Szasz (Ungaria), scor 15-12, după ce anterior s-a impus în fața sportivelor Nickol Tal (Israel, 15-5), Tiffany Geroudet (Franța, 15-9), Yana Zvereva (Rusia, 15-9) și Yujie Sun (China, 15-10).

Simona Gherman și Simona Pop au fost eliminate pe tabloul de 32, după ce anterior au trecut de Courtney Hurley (SUA), respectiv Erika Kirpu (Estonia).

La Legnano a concurat sâmbătă și Amalia Tătăran, învinsă de italianca Rosella Fiamingo pe tabloul de 64.

Ana Maria Constantin, Raluca Sbîrcia, Maria Udrea și Ioana Dumitru au fost eliminate din concurs vineri, în preliminarii.

În clasamentul final, româncele au terminat pe următoarele poziții: Ana Maria Brânză – locul 2, Simona Gherman – locul 31, Simona Pop – locul 32, Amalia Tătăran – locul 63, Ana Maria Constantin – locul 78, Raluca Sbîrcia – locul 165, Maria Udrea – locul 167, Ioana Dumitru – locul 170.