„Zizou” Hamroun duce Steaua cu un picior în turul III al Ligii Campionilor. Trencin – Steaua 0-2

Steaua s-a impus lejer, scor 2-0 (0-0), la Zilina, în fața campioanei Slovaciei, Trencin, prin golurile marcate de Stanciu și Hamroun. Algerianul a schimbat total fața jocului după ce l-a înlocuit pe Chipciu și a obținut și lovitura liberă pe care decarul stelist a transformat-o magistral. Returul se va juca peste o săptămână, la București.

Drumul Stelei spre grupele Ligii Campionilor a început marți seară, la Zilina, acolo unde campioana României a pornit favorită în fața lui Trencin, adversarul din turul 2 preliminar al celei mai râvnite competiții intercluburi din Europa. Cu o echipă în care a surprins titularizarea lui Tade, atacant care nu efectuase decât un singur antrenament alături de noii săi colegi, Rădoi a sperat să țină mingea departe de poarta lui Cojocaru și pressingul a fost principala armă utilizată de jucătorii săi. Iar în urma unei astfel de situații, Tade a sprintat solitar spre poarta adversă (min. 2), dar a dezamăgit la finalizare cu o execuție stângace, în urma căreia a trimis mingea departe de poarta lui Semrinec.

Arbitrul a trecut cu vederea un henț în careu al fundașului Ramon

Steaua a avut o perioadă bună în care a pus presiune pe formația gazdă, care avea în componență doar doi fotbaliști valoroși, playmakerul Ibrahim și aripa dreapta Van Kessel. Ba chiar a și înscris, în minutul 34, prin Varela, dar africanul se afla în ofsaid și reușita lui a fost, evident, anulată. O decizie corectă. Dar nu la fel se poate spune de interpretarea pe care arbitrul a dat-o fazei de peste două minute, când Chipciu a șutat spre poarta adversă, din marginea careului, și mingea l-a lovit în cot pe fundașul Ramon, aflat în propria suprafață de pedeapsă. Trebuia să se acorde penalty pentru campioana României, dar jocul a continuat.

Campioana României s-a lăsat afectată parcă această nedreptate și a fost dominată de adversar. Trencin s-a aruncat peste oaspeți în încurajările frenetice ale celor 10.000 de slovaci din tribune. În minutul 39, Cojocaru și Varela s-au încurcat reciproc la colțul scurt și Van Kessel a strecurat mingea pe lângă ei, dar noroc cu Guilherme pentru că a respins de pe linia porții.

Papp a fost umilit de Ibrahim în propriul careu, într-o fază din prima repriză FOTO: SITA – Milo Fabian

Peste alte cinci minute, Papp a fost ridiculizat de Ibrahim, în propriul careu, iar Cojocaru a strâns picioarele la timp pentru a împiedica deschiderea scorului. Steaua a terminat în corzi prima repriză, iar Rădoi trebuia să găsească inspirația necesară pentru a-i fi superior omologului său, Sevela, un antrenor care nu deține nici el licența Pro.

Hamroun a schimbat fața jocului

Și inspirația s-a numit Hamroun, jucătorul algerian transferat liber de contract după ce a evoluat pentru retrogradata Oțelul Galați. Rădoi l-a scos în minutul 59 pe Chipciu și l-a introdus pe Hamroun pe flancul stâng. Algerianul a fost precum Zidane pentru Steaua. A intrat bine în joc, în minutul 63 a obținut o lovitură liberă periculoasă în marginea careului, lateral stânga, pe care Stanciu a executat-o magistral și mingea s-a dus direct în poarta naivilor slovaci.

Trencin a acuzat șocul. Limitele fotbaliștilor săi s-au observat în multe momente ale jocului, iar Steaua a trecut la pupitru cu bagheta de dirijor lăsată în seama lui Hamroun. Iar algerianul a confirmat din nou. În minutul 70, mijlocașul format de Guingamp a înscris după ce a apărut bine la colțul lung pentru a prinde mingea centrată excelent de Popa.

Jocul era deja decis și în mare parte chiar calificarea. Fluierul de final al arbitrului spaniol a pus capăt aventurii slovacilor în Liga Campionilor și peste o săptămână, la București, nu va mai fi decât o formalitate pentru steliști de a trece în turul al treilea.

Publicat: 14 07. 2015, 23:38
Actualizat: 14 07. 2015, 23:51