Zeljko Kopic a identificat principala problemă la Dinamo, după eșecul cu U Cluj: „E crucial!”

Zeljko Kopic, antrenorul croat în vârstă de 46 de ani de la Dinamo, a analizat la cald partida pierdută în fața celor de la U Cluj.

Meciul dintre Dinamo și U Cluj s-a jucat luni seară, pe Stadionul „Arcul de Triumf”, în cadrul etapei cu numărul 19 din Superliga și s-a încheiat cu victoria „șepcilor roșii”, scor 1-0, după golul marcat de către Dan Nistor încă din minutul 4.

Zeljko Kopic, declarații la cald după Dinamo – U Cluj 0-1

În urma acestui rezultat, Dinamo a ajuns la 15 meciuri fără succes, iar Zeljko Kopic a vorbit despre două probleme la echipa din subordine: partea ofensivă, dar și starea mentală a jucătorilor.

„Am avut niște șanse foarte bune în prima repriză. În repriza a doua, la fel, am avut o situație foarte importantă. Am încercat să fim cât mai ofensivi, am avut câteva situații de a înscrie. Acum, toată lumea este dezamăgită, desigur. Obiectivul nostru, înainte de meci, este să ieșim pe teren cu energie maximă, să punem presiune pe adversari. Am fost din ce în ce mai buni, am avut șansele noastre, dar nu am înscris. Nu e ușor să accepți, după toate aceste situații, că nu am înscris… Sigur că atacul e o problemă. Dacă ai controlul în majoritatea meciurilor, dacă ai situații, normal că asta e problema. Săptămâna asta, trebuie să facem totul să pregătim următorul meci și să ne gândim să câștigăm. Nu putem să schimbăm ceva din punct de vedere fizic. Importantă e partea mentală. Vorbim, analizăm și facem tot ce ține de noi. Trebuie să acceptăm și să mergem mai departe. Pentru noi, fiecare meci e crucial în acest moment”, a spus Zeljko Kopic, la flash-interviul de după meci.

Situația în clasament după Dinamo – U Cluj 0-1

În urma rezultatului înregistrat luni seară pe „Arcul de Triumf”, U Cluj a urcat pe locul 5 în clasamentul din Superliga, cu 29 de puncte, având un avans de un punct față de FC Hermannstadt și Farul Constanța, echipe aflate la egalitate de puncte pe locurile 6, respectiv 7.

De cealaltă parte, continuă seria neagră la Dinamo. „Câinii” ocupă în continuare penultimul loc din clasament, cu doar zece puncte și o serie de 15 meciuri fără victorie în campionat și Cupa României. „Câinii” nu au mai câștigat de pe 29 august, când o învingeau pe Metaloglobus București, scor 2-1, în Cupa României.

Publicat: 11 12. 2023, 23:13