Viitorul – Universitatea Craiova 1-4. Oltenii au trecut pe primul loc după un meci în care au marcat Koljic, Bancu și Ivan. Cicâldău a fost la un pas de o accidentare groaznică | VIDEO

Bucurie craioveana cu Ovidiu Alexandru Bic, Mihai Valentin Mihaila si Elvir Koljic in meciul de fotbal dintre FC Viitorul Constanta si Universitatea Craiova, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Central al Academiei Gheorghe Hagi din Ovidiu, luni 14 septembrie 2020. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 13 poze

Partida Viitorul – CS Universitatea Craiova a început cu un moment teribil. Alexandru Cicâldău a fost lovit în cap de Artean și a rămas întins pe gazon. Jucătorii au făcut semne disperate să vină salvarea, iar pe chipul lor se citea groaza. Cicăldău a ieșit pe picioare de pe teren, dar a fost înlocuit, pentru mai multă siguranță, de Mateiu. Artean a fost eliminat. Era minutul 5 al partidei.

Prima repriză a fost la discreția oltenilor. Koljic a deschis scorul și a mai amenințat de trei poarta adversă. Gazdele au dat lovitura cu câteva clipe înainte de pauză. Mățan a pasat superb și Luckassen a egalat.

Golul i-a înfuriat pe băieții lui Bergodi care s-au năpustit spre poarta adversă. Koljic și-a adus formația în avantaj după o ghiulea dintr-o lovitură liberă expediată în minutul 47. A urmat golul înscris de Nicușor Bancu, tot după o greșeală în defensiva adversă. Ultimul cuvânt l-a avut Andrei Ivan. Este primul său gol din acest campionat.

Viitorul – CS Universitatea Craiova s-a terminat 1-4. Echipa lui Cristiano Bergodi are doar victorii în primele trei runde și a urcat pe primul loc. Viitorul are doar un punct și este ultima în Liga 1.

Viitorul – CS Universitatea Craiova 1-4

MIN 90+3 Final de meci. Echipa lui Cristiano Bergodi a urcat pe primul loc după trei victorii în primele trei etape.

MIN 90+2 Mățan trage puternic, dar mingea trece pe lângă poartă.

MIN 90+1. Mihăilă trage la poartă, a dar a fost blocat de un adversar.

MIN 80. Bergodi îi trimite în teren pe Vătăjelu și Screciu, în locul lui Vlădoiu și Nistor.

MIN 75. GOOOOOL Craiova. Ivan se demarcă în careu, primește liber și trimite mingea în careu. Este primul său gol din acest campionat.

MIN 72. Elvir Koljic a fost înlocuit de Cristi Bărbuț.

MIN 66. GOOOOL. Craiova. O nouă gafă în apărarea gazdelor. A profitat Nicușor Bancu și a reușit să înscrie cu un șut cu latul din careu.

MIN 63. Iese Ganea și intră Chițu.

MIN 52. GOOOOL Craiova. Elvir Koljic șutează ca din tun de la 17 metri, din lovitură liberă, și marchează golul care îi aduce pe olteni în avantaj. Are deja 4 goluri în trei etape. Cojocaru a fost spectator.

MIN 48. Dussaut  îl faultează pe Ivan la marginea careului și primește cartonașul galben.

MIN 46. A început repriza a doua. Prima schimbare la echipa gazdă. Cosmin Matei a intrat în locul lui Andrei Ciobanu.

MIN 45+4 Final de repriză. Pe contul de Facebook al Craiovei au apărut informații despre starea de sănătate a lui Cicâldău. Fotbalistul se simte bine și vede meciul din tribună.

MIN 45+3. GOOOOOL Viitorul. Mățan inventează o pasă superbă pentru Luckassen și atacantul gazdelor a plecat ca trenul de lângă Marius Constantin și l-a învins pe Pigliacelli.

MIN 41. Craiova atacă în valuri. Vlădoiu centrează în careu, Ivan reia din poziție ideală pe lângă poartă.

MIN 40. Bancu și Koljic se înțeleg foarte bine, iar atacantul șutează din nou din careu. Cojocaru a reținut.

MIN 38. Bancu pasează exact în careu și Elvir Koljic șutează viclean. Cojocaru nu s-a lăsat păcălit.

MIN 36. Ciobanu îl lovește pe Bic și încasează cartonașul galben.

MIN 30. Bic faultează la mijlocul terenului și primește cartonașul galben.

MIN 28. Bălașa șutează puternic din lovitură liberă, dar mingea trece pe lângă poartă.

MIN 22. Elvir Koljic pasează frumos cu pieptul, Nistor șutează, iar mingea trece peste poartă.

MIN 18. GOOOOL. Craiova. Jucătorii de la Viitorul greșesc grav în defensivă. Boboc se grăbește și îi pasează lui Ciobanu care nu izbutește preluarea, iar mingea ajunge la Elvir Koljic. Atacantul din Bosnia înscrie cu un șut bine plasat din careu, cu piciorul drept. Juc[torul oltenilor are deja 3 goluri în acest sezon.

MIN 16. Ocazie mare CS Universitatea Craiova. Mingea merge pe traseul Nistor, Ivan, ajunge la Mihăilă care nu poate înscrie deși a scăpat singur cu portarul.

MIN 8. Alexandru Cicâldău nu mai poate continua și este înlocuit de Mateiu.

MIN 5. Momente de spaimă pe teren. Cicâldău este atacat dur de Artean și a fost lovit în cap. Jucătorii fac semn să intre urgent echipa medicală. Jucătorul s-a ridicat după câteva minute, iar Artean a fost eliminat. Viitorul va juca încă din minutul 5 cu un om mai puțin pe teren.

MIN 1. A început partida.

Cele mai importante faze ale partidei le găsiți aici în format VIDEO.

ECHIPELE DE START:

Viitorul (4-3-3): Cojocaru – Boboc, Mladen, Ghiță, Dussaut – Ciobanu, Artean, Iancu – Chițu, Luckassen, Mățan
Antrenor: Ruben de la Barrera

REZERVE: Căbuz, Dobrosavlevici, Georgescu, Casap, Matei, Bodișteanu, Jose Miguel, Ganea, Pitu

CS U Craiova (4-3-3): Pigliacellii – Vlădoiu, Constantin, Bălașa, Bancu – Nistor, Bic, Cicâldău – Ivan, Koljic, Mihăilă
Antrenor: Cristiano Bergodi

REZERVE: Popescu, Mitran, Acka, Vătăjelu, Papp, Screciu, Bărbuț, Mateiu
ABSENȚI: M. Roman II (indisponibil), Papp (incert)

Stadion: Complex Sportiv Academia Gheorghe Hagi – teren principal (Ovidiu – Constanţa)
Arbitru: Chivulete Andrei Florin (Bucureşti) / Asistenți: Nicoară Marius (Drobeta Turnu Severin – Mehedinţi) și Constantinescu Andrei (Bucureşti)

Starea de spirit în cele două tabere este diferită. Echipa lui Cristiano Bergodi a învins Sepsi și Astra Giurgiu și are șase puncte după primele două etape. Oltenii vor și a treia victorie pentru că își doresc foarte tare să urce pe primul loc. Situația echipei este una specială. Jucătorii vor dea lovitura și să dedice victoria patronului echipei. Mihai Rotaru este infectat cu noul coronavirus și se află în spital.

Oltenii vor juca pentru patronul Mihai Rotaru

„Doresc împreună cu toți jucătorii, cu toată echipa să câștigăm acest meci și pentru patron, domnul Rotaru, care trece printr-o perioadă grea, dar și pentru ceilalți care sunt bolnavi, care au luat COVID-19.

Este o problemă, dar ne dorim să-i facem un cadou domnului Rotaru, trece printr-o perioadă foarte grea,” a declarat Cristiano Bergodi.

„Mihai Rotaru este mai bine acum. Din ce ştiu eu este bine. Dintre noi toţi el a fost cel mai afectat, în sensul că a avut nevoie de mai mult timp de internare.”, a spus și Sorin Cîrțu.

La Viitorul situația nu este grozavă. Cu spaniolul Ruben Alfonso de la Barrera pe bancă echipa nu a câștigat decât un punct și se află pe penultimul loc în clasament. Și la echipa gazdă există un caz de coronavirus. Președintele echipei se află în spital.