VIDEO | De asta e frumos fotbalul! Noul transfer al lui Dinamo și marele Rivaldo fac spectacol pe teren în același timp. Momentul în care fiul îi sărută gheata tatălui

Noul transfer al lui Dinamo, Rivaldinho, nu doar că este fiul legendarului Rivaldo, dar a și jucat alături de tatăl său pe vremea când cei doi activau în liga a treia braziliană la Mogi Mirim.

În 2015 se disputa partida dintre Mogi Mirim și Macaé, scor 3-1, în etapa a 13-a a ligii a treia din Brazilia. La prima vedere nu pare nimic interesant la un meci din eșalonul al treilea al Braziliei, dar a consemnat însă unul dintre cele mai frumoase momente din fotbal. Campionul mondial cu Brazilia din 2002, Rivaldo, se afla pe teren, la vârsta de 42 de ani. Și nu era singur, ci alături de fiul Rivaldinho (19 ani), iar toate cele trei goluri aveau să fie marcate de cei doi.

Rivaldo Jr. avea să deschidă scorul după doar trei minute cu o lovitură de cap. A venit și momentul seniorului care a marcat pentru 2-0 din penalty în minutul 16. După gol, Rivaldinho i-a pupat piciorul tatălui său. Cu câteva minute înainte de pauză, Rivaldinho avea să iasă din nou la rampă și majora scorul la 3-0.

Rivaldinho a venit la Dinamo din postura de jucător liber de contract și are o cotă de piață de 500.000 de euro, potrivit site-ului transfermarkt.com.

Publicat: 07 02. 2017, 21:13
Actualizat: 07 02. 2017, 21:16