Veste excelentă pentru FCSB: care e starea de sănătate a lui Florin Tănase, după ce a jucat doar 30 de minute cu UTA! EXCLUSIV

Vladut Calin Morar, Florin Lucian Tanase si Alexandru Cristian Albu in meciul de fotbal dintre FCSB si UTA Arad, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Arena Nationala din Bucuresti, sambata 5 decembrie 2020. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 7 poze

Conform surselor ProSport, Toni Petrea a primit o veste excelentă din partea staff-ului medical în ceea ce-l privește pe Florin Tănase. Căpitanul FCSB, înlocuit după 30 de minute jucate împotriva celor de la UTA, nu are nicio problemă medicală serioasă.

FCSB a învins, sâmbătă seară, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, echipa UTA Arad, într-un meci din etapa a XII-a a Ligii I. Toni Petrea s-a sfătuit cu Thomas Neubert, iar Tănase a fost înlocuit în minutul 31 cu Alex Buziuc. În tribune, managerul Mihai Stoica nu și-a putut ascunde îngrijorarea.

Tănase ar fi simțit o încărcătură musculară și nu a vrut să riște o nouă accidentare, astfel că va putea evolua fără probleme în derby-ul cu CFR Cluj.

„Ne lipsesc jucătorii accidentaţi. Am căutat soluţii, am mai mutat şi cred că ne-a ieşit până la urmă. Mă bucur că Florinel a marcat. Uşor, uşor o să îşi revină la forma în care era”, a spus Toni Petrea la conferinșa de presă, după victoria cu UTA.

Gigi Becali speră să ia bani mulți pe Florinel Coman și Dennis Man, însă poate da marea lovitură cu Florin Tănase, dorit de Olympique Marseille, locul 4 în campionatul Franței, la doar 4 puncte de liderul PSG.

În vârstă de 25 de ani, Tănase pare pregătit să facă pasul cel mai important din carieră: fotbalistul născut la Găești a ajuns la FCSB în vara anului 2016, de la Viitorul, în schimbul a 1,8 milioane de euro.

Revenit la echipa națională a României, Tănase traversează o perioadă foarte bună, din moment ce a marcat zece goluri în acest sezon, oferind și trei assist-uri. Totuși, internaționalul român a avut probleme medicale în meciul cu UTA (3-0) și a fost schimbat după doar o jumătate de oră.

Publicat: 08 12. 2020, 13:03
Actualizat: 08 12. 2020, 13:24