Verdictul celui mai controversat moment, care a decis războiul dintre echipa lui Mihai Rotaru și cea a lui Adrian Mititelu! Marius Avram, mesaj tranșant despre hotărârea lui Marcel Bîrsan la faza-cheie! | EXCLUSIV

Marcel Bîrsan a comis o eroare gravă de arbitraj în repriza secundă a derby-ului dintre Universitatea Craiova și FC U Craiova. Partida s-a încheiat cu victoria formației patronate de Mihai Rotaru, scor 2-0.

Nicușor Bancu ar fi trebuit să vadă al doilea cartonaș galben, într-un moment în care scorul era 1-0 pentru echipa lui Laurențiu Reghecampf.

Derby-ul din Bănie poate fi urmărit Live Video Online pe prosport.ro.

Nicușor Bancu, iertat de un cartonaș roșu cu FC U Craiova

Moment deosebit de important în minutul 58: Baeten a pornit periculos spre poarta adversă, însă a fost faultat de Bancu. După momente bune de parlamentări, Marcel Bîrsan a evitat să-i acorde al doilea cartonaș galben internaționalului român.

Reluările au scos în evidență faultul clar pe care îl face Bancu, rămas însă pe teren până la finalul partidei de luni.

Specialistul ProSport în materie de arbitraj a tras concluzia: formația antrenată de Laurențiu Reghecampf ar fi trebuit să rămână în zece oameni, în derby-ul cu nou-promovata FC U Craiova.

„La faza din minutul 60, Bancu face un atac prin alunecare fără șanse de a juca mingea având ca scop doar oprirea adversarului, atac care se sancționează cu cartonaș galben. Este adevărat că și atacantul accentuează căderea, dar acest lucru nu exclude cartonașul galben. Comunicarea excesivă dintre arbitru și asistent a dus la unele momente de confuzie. Aici trebuia asistentul de pe acea parte, Ghinguleac, să îi comunice arbitrului decizia completă: lovitură liberă și cartonaș galben”, a spus Marius Avram în exclusivitate pentru ProSport.

Captură: looksport.ro

Publicat: 14 02. 2022, 21:44
Actualizat: 15 02. 2022, 01:43