Valuri italiene în Bănie, după ce alb-albaștrii au întors rezultatul cu Viitorul

„Săptămâna națională” a fost marcată și la Craiova, la intonarea imnului fanii olteni arborând un drapel cu un pasaj din „Cântec pentru Oltenia”; „La tricolorul românesc se-nchină (…) Oltenia provincia latină”. Totodată, fostul component al Campioanei Unei Mari Iubiri, prima generație care a adus titlul în Bănie, Ion Velea, poreclit „Pelicanul”, s-a retras oficial din fotbal, fiind invitat să dea lovitura de început a meciului de pe „Ion Oblemenco”, Universitatea – Viitorul, unul prefațat cu o pleiadă de complimente reciproce. „Viitorul este o echipă care joacă fotbal, e antrenată bine, sigur va ieși un meci frumos” a declarat Mangia, iar omologul, Gică Hagi, a replicat: „Mangia e un antrenor italian atipic, pe lângă organizarea tactică, îi place să joace și ofensiv”. Ultima dată când Craiova a primit-o pe Viitorul a fost gazdă bună, trupa lui Hagi luând punctele vitale pentru titlu. Alb-albaștrii nu l-au avut în teren pe golgheterul Gustavo, suspendat și substituit de Andrei Burlacu, în timp ce Hagi i-a lăsat pe bancă pe veteranii Eric, Chițu și Râmniceanu, mergând pe mâna puștilor Mățan, Cicâldău și Tordai.

Craiova a avut posesia din start, dar mai concreți au fost puștii „Regelui”, care puteau da lovitura în minutul 12, când Ganea s-a infiltrat printre stoperii adverși, dar Calancea și-a salvat echipa. Replica a venit mai târziu, de la foștii jucători ai Viitorului, Băluță (33), cam milostiv la finalizare, și Mitriță (38), ghinionist cu șutul care s-a dus în bara din stânga lui Tordai. Pe final de primă repriză, Viitorul a deschis scorul. A făcut-o Țucudean, în stil de mare atacant, cu un voleu de trecut în CV, lângă prima bară a lui Calancea.

Cei 18.000 de oameni așteptau replica după pauză, iar în decurs de 3 minute favoriții aveau să întoarcă rezultatul și să aibă și superioritate numerică. Un șut de la distanță a lui Zlatinski a lovit dublu, aducând un penalty și eliminarea lui Țâru, care a primit al doilea galben pentru hențul comis. Mitriță a marcat pentru a treia oară în acest sezon contra fostei echipe, în lipsa executantului obișnuit, Gustavo. Oltenii au speculat momentul și au făcut imediat 2-1, tot Zlatinski fiind la originea golului. Bulgarul a oferit practic un assist „cu manta”, din șutul său în transversală mingea ajungând la Nicușor Bancu, calm la finalizare din 6 metri. Lui „Bancone” i-a venit rândul apoi la serviciu, terminând superba acțiune din minutul 76 cu o centrare perfectă pentru Bărbuț, care a marcat în premieră pentru Știința. În ultimul sfert de oră n-a mai contat mult ce s-a întâmplat pe gazon, fiindcă s-a declanșat fiesta în tribune, cu celebrele valuri „importate” de la Coppa del Mondo, din țara antrenorului de azi al Craiovei. Universitatea a câștigat cu același scor și al doilea meci oficial pe noua arenă și sare momentan peste FCSB în clasament.

Publicat: 02 12. 2017, 22:56
Actualizat: 02 12. 2017, 23:02