UTA Arad s-a mai despărțit de doi jucători cu trei zile înainte de Crăciun! Mircea Rednic a scăpat de cel care a instigat la grevă

Mircea Rednic la startul meciului de fotbal dintre FC CFR 1907 CLUJ si AFC UTA ARAD, contând pentru Superliga Superbet, desfășurat pe Stadionul Dr.Constantin Rădulescu din Cluj-Napoca, sâmbătă 25 noiembrie 2023. © FOTO: Flaviu BUBOI/SPORT PICTURES

Cu trei zile înainte de Crăciun, clubul UTA a anunțat două plecări din rândul mijlocașilor. Una dintre ele era scontată încă de acum două luni de zile, iar cealaltă s-a configurat doar la începutul acestei săptămâni.

Frederik Holst a jucat foarte puțin pentru „Bătrâna Doamnă”: „Un bonus, dar nu știu pentru cine”

Danezul Frederik Holst ( 29 de ani) nu a reușit niciodată să-i câștige încrederea lui Mircea Rednic, care l-a folosit extrem de puțin în Superliga (pe finalul partidelor cu U. Craiova și FCSB, din tur) și ceva mai mult în Cupa României. „Vikingul” a fost integralist cu Dumbrăvița, în play-off și a jucat alte 62 de minute la Buzău, în Grupa D.

În campionat, Holst a prins ultimul sfert de oră în eșecul de la Craiova, cu Universitatea (0-3) și câteva minute în succesul de pe teren propriu cu FCSB (2-1). Danezul a strâns mai multe minute în Cupa României, unde a fost integralist în duelul cu Dumbrăvița din play-off (1-0), plus cele 62 de minute contra Gloriei Buzău, în grupa D.

În lunile octombrie, noiembrie și decembrie, Holst nu a jucat deloc, finalul aventurii sale la UTA fiind previzibil după declarația lui Rednic de la finalul lunii septembrie: „Și Holst a avut ocazia să joace, a jucat în Cupă, a avut minute și la meciuri amicale. Îl văd și la antrenamente, el a venit ca un bonus, dar nu știu pentru cine, pentru că eu în perioada aceea căutam un winger și un atacant”. De altfel, antrenorul „roș-albilor” a anunțat plecarea danezului la finalul partidei cu Farul.

Cătălin Carp l-a supărat pe Rednic după ce a fost unul dintre „capii” revoltei de luni

UTA a oficializat a doua despărțire a zilei și se poate spune că este vorba despre cea mai importantă plecare dintre cele produse până acum în această lună. Cătălin Carp, fotbalist care a strâns 18 prezențe în toate competițiile în acest sezon, marcând și două goluri, nu va mai evolua la Arad începând de anul viitor.

După ce dimineață i-a mulțumit lui Frederik Holst pentru cele luni petrecute în „alb-roșu”, după-amiază clubul UTA a transmis: „UTA și Cătălin Carp au ajuns astăzi la un acord de reziliere pe cale amiabilă a contractului. Fotbalistul moldovean a evoluat în 15 meciuri în Superligă și a marcat două goluri. Îi mulțumim pentru perioada petrecută la Arad și îi urăm multă baftă în viitor!”

Cătălin Carp (30 de ani) a fost al treilea transfer al verii la UTA, unde a sosit după despărțirea de formația rusă Ufa. Era a treia opțiune de mijlocaș central pentru Mircea Rednic, care – însă – nu a putut trece cu vederea peste faptul că basarabeanul a fost unul dintre jucătorii (alături de neamțul Reagy Ofosu) care au instigat la revolta de luni, ce a dus la anularea antrenamentului.

„Nu-ți convine și ți se pare că nu ești respectat vine perioada de transferuri, suntem deschiși, așteptăm oferte. Să vedem dacă avem oferte pentru ei, dar mai era un singur meci și cred că nu era cazul, mai ales că aici nu au fost probleme. Aici era o atmosferă bună, iar eu chiar i-am lăudat. Mai sunt și jucători care – poate – au influențat, dar aceia ușor-ușor vor fi înlăturați”, spunea „Puriul” luni înainte de partida cu Universitatea Craiova, pe care UTA a terminat-o la egalitate (2-2), la Cluj.

Carp mai jucase în Liga 1 la CFR Cluj, FCSB, Viitorul (actuala Farul) și Dinamo, fiind antrenat în tricoul „câinilor roșii” inclusiv de Mircea Rednic. Mijlocașul din Republica Moldova a marcat pentru arădeni în eșecul de la Sibiu (1-2 cu Hermannstadt) și remiza (2-2 la Botoșani), meci în care a și fost eliminat.

• UTA a ajuns la cinci jucători de care s-a despărțit deja, aceștia fiind în ordinea anunțurilor oficiale ale clubului de pe Mureș: Marko Roganovic, Aleksandar Vucenovic, Kyvon Leidsman, Frederik Holst și Cătălin Carp.
Publicat: 22 12. 2023, 19:13