Universitatea Craiova, ţinută în şah de CSM Slatina, în amicalul disputat în Bănie

Într-un meci amical disputat în cadrul complexului „Ilie Balaci”, baza tradiţională de pregătire a Universităţii Craiova, formaţia antrenată de Eugen Neagoe a întâlnit formaţia de eşalon secund, CSM Slatina. Cele două echipe se confruntaseră amical şi luna trecută, în aceeaşi locaţie, Universitatea Craiova câştigând atunci cu 5-0. De această dată, meciul s-a încheiat fără goluri, scor 0-0.

În prima repriză, Eugen Neagoe a folosit formula. L. Popescu – Vlădoiu, Silva, Mendy, Vînă, Căpățînă, Hanca, Cîmpanu, Roguljic, Barbu, Koljic.

În repriza secundă au jucat: Lazar – Hanca, Găman, Badelj, Vînă, Roguljic (Mendy, min. 80), Mateiu, Tomasec, Stana, Cîmpanu, Rivaldinho.

CSM Slatina, repriza 1: Pop – Radu, Smirnov, Manea, Pisăru – Oprescu, Doman, Leață, Danciu, Trașcă, Plokhotnyuk. Repriza a 2-a: Silveanu – Stan, Gherghe, Sălceanu, A. Dinu, Toma, Șerban, Niță, Ciocâlteu, C. Dinu, Nițu.

Mulţi absenţi pentru echipa lui Neagoe

Dacă de la slătineni a lipsit Ionuţ Mitran, jucătorul împrumutat chiar de la Universitatea Craiova, convocat la naţionala under 20 a României, formaţia din Bănie a fost lipsită de mai mulţi fotbalişti aflaţi la loturile naţionale: Vladimir Screciu, Ştefan Baiaram, Jovan Markovic şi Alexandru Işfan, aflaţi la naţionala U21 a României, David Sala, la naţionala U19, Denis Benga şi Alberto Călin la naţionala U18, Gjoko Zajkov, la naţionala Macedoniei de Nord şi Basilio Ndong, convocat la naţionala Guineei Ecuatoriale. De asemenea, Nicuşor Bancu, Bogdan Vătăjelu şi Juraj Badelj sunt accidentaţi. Andrei Ivan şi Alexandru Creţu au fost menajaţi.

Ndong, integralist pentru Guineea Ecuatorială

Cei doi internaţionali străini ai Universităţii Craiova au evoluat pentru naţionalele ţărilor lor. Stoperul Gjoko Zajkov a fost titular în victoria Macedoniei de Nord contra Maltei, scor 2-1, în preliminariile Euro 2024, el ieşind accidentat de pe teren, pe final de joc.

De asemenea, Basilio Ndong a fost integralist în meciul pe care naţionala ţării sale, Guineea Ecuatorială, l-a câştigat, scor 2-0, vineri seara, pe teren propriu, la Malabo, contra Botswanei. Cele două echipe se vor duela şi marţi, de această dată la Francistown, în Botswana. În Grupa J, Guineea Ecuatorială ocupă locul 2, după Tunisia, cu 6 puncte din 3 meciuri, devansând Libia şi Botswana. Primele două clasate la finalul celor 6 etape se califică.

Publicat: 25 03. 2023, 13:11