Universitatea Craiova și-a luat revanșa în al doilea amical cu Viitorul. Bărbuț, două goluri cu stângul, la vinclu | GALERIE FOTO

Față de primul duel al zilei între Craiova și Viitorul, al doilea amical a adus pe teren mai mulți titulari obișnuiți, așa că a semănat mai mult cu un meci oficial, fiind și mai echilibrat și mai spectaculos decât primul, în care practic numai puștii lui Hagi au fost pe teren. Universitatea Craiova  -Viitorul s-a încheiat 2-1.

La Craiova s-a remarcat lipsa lui Koljic, atacantul bosniac fiind menajat, astfel încât Ivan a jucat vârf împins. Pe dreapta, în apărare, în lipsa lui Mățel, care în dimineața meciului a primit vestea tragică a decesului tatălui său, Cristiano Bergodi l-a titularizat pe tânărul Ionuț Mitran (18 ani), de profesie fundaș central, care de altfel a avut o evoluție remarcabilă, atât ca fundaș dreapta, la început, cât și ca stoper, în repriza a doua.

Universitatea Craiova și-a luat revanșa

Craiova cea „de bază” a arătat mult mai bine decât cea cu multe rezerve, dar și în aceste condiții tot Viitorul a deschis scorul și în al doilea amical. Rivaldinho a punctat pe un contraatac purtat de Iancu, la care Bălașa s-a descoperit decisiv, înlesnind șutul brazilianului. Riposta oltenilor n-a întârziat, dar a fost fără efect ca scor, Nistor și compania având numai ocazii. Până la urmă egalarea a venit, firesc. Ghiță, fundașul dorit în Bănie, a vrut să arate că are deja relații de joc cu oltenii și le-a oferit mingea, iar Bărbuț a punctat cu stângul, de la marginea careului. Șutul a trebuit să fie aproape de vinclu pentru a-l depăși pe Căbuz, care scosese tot până atunci.

În repriza secundă, ambele formații au avut ocazii, însă ritmul a scăzut, explicabil, fiind primul meci dup 3 luni de pauză. Până la urmă, Cristi Bărbuț a reușit dubla, marcând tot cu stângul și tot la vinclu, după o incursiune a lui Ivan.

În al doilea meci cu Viitorul, Cristiano Bergodi a folosit formula: Pigliacelli – Mitran, Bălașa (46 Vlădoiu), Acka, Vătăjelu – Mateiu, Cicâldău (72 Danciu), Nistor – Bărbuț, Ivan, Baiaram (57 Nițu).

La Viitorul au jucat: Căbuz – Boboc (46 Al. Georgescu), Mladen (70 Dănuleasa), Ghiță (82 G. Buta), Cr. Ganea – Casap (70 Grameni), Ciobanu (70 Grosu), Artean (82 N. Popescu) – Iancu (82 Bodișteanu), Rivaldinho (70 Andronache), Pitu (46 Chițu).

Publicat: 06 06. 2020, 16:54
Actualizat: 06 06. 2020, 17:05