Universitatea Craiova – FC Botoșani 2-0. Echipa lui Laurențiu Reghecampf merge în Conference League

Elvir Koljic marcheaza un gol in poarta lui Eduard Adrian Pap in meciul de fotbal dintre Universitatea Craiova si FC Botosani, contand pentru Barajul Europa Conference League, desfasurat pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, vineri 27 mai 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 5 poze

Universitatea Craiova s-a impus contra celor de la FC Botoșani, scor 2-0, într-o partidă din cadrul barajului pentru accederea în Conference League.

Echipa lui Laurențiu Reghecampf nu a avut prea multe probleme contra moldovenilor. Oltenii au deschis scorul în minutul 26, datorită golului lui Elvir Koljic. Partida a devenit mult mai ușoară pentru craioveni, în minutul 60, când Mihai Roman a primit cartonașul roșu, după o lovitură asupra lui Paul Papp. Scorul final a fost stabilit de către Andrei Ivan în minutul 90+1, după ce a interceptat o pasă greșită a moldovenilor.

Universitatea Craiova este cea de-a patra echipă care intră în Europa, după CFR Cluj în Champions League, dar și Sepsi și FCSB în Conference League.

Universitatea Craiova – FC Botoșani 2-0

Min. 90+5: Final de meci

Min. 90+1: GOOOL UNIVERSITATEA CRAIOVA! Andrei Ivan interceptează mingea la 20 de metri și marchează din careul mic.

Min. 82: Roguljic are o acțiune de efect, dar suștează în portarul Pap.

Min. 74: După un contraatac perfect, Andrei Ivan primește mingea în careul moldovenilor, dar trage pe direcția portarului.

Min. 60: După o lovitură violentă asupra lui Papp, Mihai Roman II vede cartonașul roșu.

Min. 55: Vătăjelu centrează în careu, dar Paul Papp trimite puțin peste poarta apărată de Pap.

Min. 46: A început a doua repriză

Min. 45: Pauză pe „Ion Oblemenco”

Min 26: GOOOL UNIVERSITATEA CRAIOVA! După o fază plecată din careul propriu, Andrei Ivan centrează în careul moldovenilor unde îl găsește pe Gustavo, care deviază fin pentru Koljic, iar bosniacul îl execută pe Pap.

Min. 1: Andrei Ivan îl găsește perfect pe Koljic în careu, dar atacanutl bosniac trage puțin pe lângă poartă.

Min. 1: A început meciul

Universitatea Craiova – FC Botoșani, echipe de start:

Universitatea Craiova: 13. Pigliacelli – 18. Vlădoiu, 2. Papp, 6. Screciu, 5. Vătăjelu – 8. Mateiu, 14. Al. Crețu – 22. Gustavo, 17. Baiaram, 9. A. Ivan – 19. Koljic
Rezerve: 1. Lazar, 7. Câmpanu, 10. Vână, 16. Nistor, 20. Markovici, 23. M. Constantin, 24. Roguljic, 25. V. Găman, 33. Căpățână
Absenți: Houri (în recuperare), Bancu (suspendat)
Antrenor: Laurențiu Reghecampf

FC Botoșani: 1. Pap – 47. Braun, 5. Dawa, 32. Șeroni, 30. Țigănașu – 2. Haruț, 6. V. Dican, 67. Papa – 17. Jaja, 20. M. Roman II, 9. Mateus
Rezerve: 12. C. Sârghi, 7. Petkovski, 8. Târcoveanu, , 11. M. Roman I, 27. Ed. Florescu, 28. Fili, 77. Dragu, 98. Tisdell, 24. Mailat
Antrenor: Marius Croitoru

Stadion: Ion Oblemenco (Craiova)
Arbitru: Feșnic Horatiu Mircea (Cluj-Napoca) / A1: Marica Mihai Marius (Bistriţa), A2: Orbuleţ Mircea (Bucureşti)

Universitatea Craiova a terminat pe locul 3 acest sezon de play-off, în timp ce adversara din această seară, FC Botoșani, a terminat play-out-ul pe locul secund.

Echipa antrenată de Marius Croitoru a scăpat de jucarea semifinalei barajului, după ce Sepsi a cucerit Cupa României.

Cele două echipe s-au întâlnit în acest sezon de două ori, în campionatul regulat. În turul jucat la Craiova, botoșănenii s-au impus, scor 2-1, iar în reutrul din Moldova scorul a fost egal, 2-2.

Publicat: 27 05. 2022, 22:22
Actualizat: 27 05. 2022, 22:41