Universitatea Cluj, cu un picior în Liga 1! „Șepcile roșii” marchează în 10 oameni

Universitatea Cluj și Dinamo s-au întâlnit în turul barajului de promovare – retrogradare, disputat pe Cluj Arena, „Sepcile roșii” câștigând cu 2-0.

După ce în prima repriză ardelenii au reușit să marcheze după o gafă imensă a lui Mihai Eșanu, repriza a doua a fost tot a clujenilor.

Minutul 83 a fost momentul în care Boiciuc a reușit să dubleze avantajul „Șepcilor roșii” după o fază excelentă.

În minutul 72 al partidei, Ely Fernandes a văzut cel de-al doilea galben, după ce l-a faultat pe fundașul dinamovist, Cătălin Carp.

După eliminare, Dinamo a încercat să forțeze egalarea, însă trupa lui Dusan Uhrin a fost pedepsită pe contraatac de către „frații” de la U.

În minutul 83, Ribeiro a avut o cursă excelentă, pasându-i lui Ioan Filip. Fostul mijlocaș al lui Dinamo a trimis o centrare superbă, cu exteriorul, care l-a găsit perfect pe Alexandru Boiciuc și a marcat golul doi pentru clujeni.

Echipele de start:

U CLUJ: Gorcea – Romeo, Ilie, Ispas, Pîrvulescu – Filip, Pires – Tescan, Remacle, Ely Fernandes – Boiciuc
ANTRENOR: Erik Lincar

DINAMO: Eșanu – Moura, Carp, Aloe, Filip – Răuță, Pierret – Bordușanu, Matei, Torje – Irobiso
REZERVE: Fara, Radu, Patriche, Jovanovic, Ivanov, Crețu, Bani, Mihaiu, Morar
ANTRENOR: Dusan Uhrin

Stadion: Cluj Arena (Cluj-Napoca)
Arbitru: Popa Cătălin (Piteşti) / A1: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel), A2: Badea Marius (Râmnicu Vâlcea)

Publicat: 21 05. 2022, 22:31
Actualizat: 21 05. 2022, 22:35