Ultima apariție a „Pisicii”. FOTO | Momente emoționante la Ploiești, cu Lobonț în prim-plan

Meciul amical câștigat de România cu 2-0 în fața Finlandei, la Ploiești, va rămâne veșnic în memoria lui Bogdan Lobonț. La 40 de ani, „Pisica” a îmbrăcat pentru a 86-a oară tricoul primei reprezentative, pentru care debuta în 1998, iar momentele au fost cât se poate de emoționante.

Seara lui Bogdan Lobonț a început la ora 20:00, când Federația Română de Fotbal i-a pregătit un moment special cu ocazia ultimului meci în care a îmbrăcat tricoul naționalei. Emoționat, Lobby a apărut alături de soție și de cei doi copii și a ținut un speech frumos: „Mulțumesc familiei mele, care a fost mereu alături de mine. Vreau să vă invit să jucăm acest meci împreună, să fiți și voi pe teren cu noi. Să jucăm meciul împreună, cum le-am jucat pe toate celelalte și cum le vom juca pe următoarele de acum înainte. Hai România! Vă îmbrățișez pe toți”, a spus Lobonț, căruia i-au dat lacrimile înaintea startului partidei.

Lui Lobby i s-a creat garda de onoare, a fost aplaudat de toți coechipierii săi, s-a îmbrățișat cu toți antrenorii și oamenii din staff și a avut parte de un mesaj special din partea FRF, la începutul meciului, desfășurat la tribuna a doua: „21 de ani pentru tricolor! Mulțumim, Bogdan Lobonț, îngerul păzitor!”, au fost cuvintele din coregrafia federalilor.

Apoi, al doilea cel mai selecționat portar din istoria României, după Stelea, i-a oferit un tricoul aniversar lui Ciprian Tătărușanu, aflat la meciul cu 50 în naționala României. A luat loc pe bancă, a plâns, apoi a dat indicații, iar finalul meciului l-a găsit pe teren.

Trimis să joace ultimele minute sub tricolor în finalul partidei, în minutul 87, Lobonț a avut mari emoții. Dar a uitat de ele, a reținut o minge în minutul 90+2, iar uralele publicului i-au răsunat în urechi pentru ultima dată. A fost finalul unei cariere legendare, care are mari șanse să continue în Italia, la Roma, casa lui Lobby în ultimii nouă ani.

Publicat: 05 06. 2018, 22:29
Actualizat: 05 06. 2018, 22:30