„Ucigașa” de englezi! Numărul uriaș de goluri pe care l-a înscris Bayern Munchen în porțile lui Chelsea și Tottenham

Bayern Munchen a făcut show în prima manșă, din play-off-ul Ligii Campionilor, disputată contra lui Chelsea. Bavarezii au câștigat cu scorul de 0-3 pe Stamford Bridge, prin reușitele lui Serge Gnabry și Robert Lewandowki. Uluitor este faptul că Bayern a înscris nu mai puțin de 13 goluri în porțile lui Chelsea și Tottenham, în acest sezon de Champions League, ambele echipe fiind din Londra.

Campioana Germaniei a întâlnit-o pe Tottenham în grupele Ligii Campionilor, unde Bayern a câștigat ambele meciuri cu scoruri uluitorare (tur 2-7, retur 3-1). În grupă s-au mai aflat Olympiakos și Steaua Roșie Belgrad.

Bayern Munchen „a distrus-o” pe Chelsea

Chelsea a pierdut la scor de neprezentare prima manșă, din play-off-ul Ligii Campionilor, disputată contra lui Bayern Munchen (scor 0-3). În prima repriza jocul a fost unul destul de echilibrat, însă, în partea secundă, bavarezii s-au dezlănțuit pe Stamford Bridge. În minutul 51, Serge Gnabry a deschis scorul dintr-o pasă superbă a lui Robert Lewandowski, trei minute mai târziu, același Gnabry a înscris tot dintr-un assist al atacantului polonez. Bayern a închis tabela de marcaj în minutul 76, când fundașul Alphonso Davies a făcut o cursă impresionantă până în colțul careului londonezilor, cu mingea la picior, unde i-a pasat lui Robert Lewandowski, polonezul executându-l pe portarul Caballero cu un șut imparabil.

Thomas Muller l-a atacat pe Carlo Ancelotti

Thomas Muller (30 de ani) a avut un discurs acid la adresa fostului antrenor al lui Bayern Munchen, Carlo Ancelotti, la finalul meciului cu Chelsea, câștigat de bavarezi cu scorul de 0-3. Atacantul lui Bayern susține că toate progresele făcute de campioana Germania, în perioada lui Pep Guardiola, au fost irosite odată cu venirea antrenorului italian. Muller nu l-a numit în mod direct pe Ancelotti, însă a lăsat de înțeles faptul că lui au fost adresate cuvintele acestuia.

„Când reuşeam să avem stabilitate şi să controlăm jocul, a fost mai uşor şi pentru mine să-mi pun amprenta asupra jocului. În anii de după plecarea lui Guardiola am eşuat. De fapt, ne simţeam ca în Vestul Sălbatic. Totul a fost irosit, după anii de luptă şi după tot ce am învăţat. Chiar şi pentru fani era mult mai distractiv înainte”, a declarat germanul pentru „The Athletic”.

Publicat: 26 02. 2020, 17:56
Actualizat: 26 02. 2020, 17:59