„U” Cluj și-a luat revanșa la juniori după ce, la seniori, a pierdut Cupa României. „Șepcile roșii”, victorie la „11 metri” în fața Stelei, în Liga Elitelor. Cele două formații își vor disputa Supercupa sâmbătă, pe arena din Ghencea

CSA Steaua și Universitatea Cluj și-au disputat, în această după-amiază, finala Ligii Elitelor U17 la Mogoșoaia. Cele două formații au încheiat nedecis, 1-1, după 90 de minute. Ulterior, s-a trecut direct la executarea penalty-urilor. Ardelenii au avut nervii mai tari și s-au impus, 4-3, după ce la seniori, în urmă cu câteva zile, elevii lui Ioan Ovidiu Sabău au pierdut finala Cupei României la „11 metri”.

„U” Cluj, victorie la penalty-uri în fața Stelei

Luni, 29 mai, de la ora 11.00, Universitatea Cluj și Steaua București și-au disputat finala Ligii Elitelor U17. Cele două formații au ajuns aici după ce, în semifinale, au trecut de FCSB, respectiv Universitatea Craiova.

De menționat, în cele două serii, Vest și Est, ambele au terminat play-off-ul pe poziția a doua, însă, în penultimul act al competiției, au trecut, pe rând, de liderii de serie.

Pentru Steaua, a fost șansa unei „duble” istorice la nivel juvenil după ce săptămâna trecută, micii „militari” și-au acontat Cupa României U17 în fața celor de la Miercurea Ciuc.

Meciul, per total, a fost unul echilibrat. „Studenții” au deschis scorul în minutul 69, prin Tudor Pojar, pe când bucureștenii au egalat pe final, în minutul 83, prin Matei Marin.

În primul 11 al formației antrenate de Cătălin Danilescu s-a regăsit și David Matei, jucător folosit și la nivel de Liga 2 de Daniel Oprița.

• 7 meciuri, 1 gol și 1 assist a bifat Matei în al doilea eșalon.

Astfel, juniorii celor de la „U” Cluj au răzbunat, la loteria penalty-urilor, înfrângerea suferită de elevii lui Ioan Ovidiu Sabău la seniori, în Cupa României, în finala cu Sepsi OSK.

Pe arena din Sibiu, „Șepcile Roșii” au cedat 5-4 după ce, în 120 de minute, scorul a fost alb, 0-0. Roland Niczuly a fost MVP-ul partidei, cu trei penalty-uri apărate.

Bucureștenii își pot lua revanșa în Supercupă, acasă, pe stadionul „Steaua”

Întrucât cele două formații și-au împărțit trofeele la nivel național, cupa și campionatul, vor disputa, așa cum ProSport a anunțat în exclusivitate, și Supercupa României U17, pe stadionul „Steaua”.

„Militarii” lui Dănilescu au, astfel, avantajul propriului teren. Partida va avea loc sâmbătă, 3 iunie, de la ora 10.00.

O să fie nebunie pentru jucători. Vor fi clipe de neuitat pentru copii, să joace pe stadionul „Steaua” cu un trofeu pe masă. Poate vin și cei din galerie la meci, să vedem.”, a declarat, pentru ProSport, Cătălin Dănilescu, antrenorul Stelei U17.

În plus, și Supercupa Ligii de Tineret va fi disputată în Ghencea. FCSB U18, câștigătoarea Cupei României la acest nivel, va înfrunta Universitatea Craiova, campioană națională și reprezentantă a României în UEFA Youth League, sezonul 2023-2024.

Din informațiile noastre, Gheorghe Mustață, liderul Peluzei Nord FCSB, vrea să vină cu un număr impresionant de suporteri la meciul pe care juniorii U18 de la FCSB îl vor juca pe stadionul „Steaua”, arenă interzisă pentru vicecampioana din Superligă.

Publicat: 29 05. 2023, 15:06