Tulcan și compania au jumulit „Cocoșul”! ASU Politehnica rămâne lider în Liga a IV-a

ASU Politehnica a câștigat cu 5-0 meciul de pe teren propriu, în fața echipei Cocoșul Orțișoara. Flavius Tulcan a fost eroul meciului, atacantul timișorean revenind cu un hat-trick, după aproape o lună în care a absentat de la meciurile Politehnicii.

Echipa oaspete, revitalizată de câteva săptămâni de fostul antrenor al lui Poli și CFR Timișoara, Ghiță Chimiuc, a început bine jocul pe faza defensivă. Totul s-a rupt însă pentru ei în minutul 29, când Tulcan a executat perfect o lovitură liberă de la peste 25 de metri distanță. După ce mingea a scuturat pentru prima dată plasa porții Orțișoarei, Politehnica s-a dezlănțuit, iar ocaziile clare de gol ale alb-violeților au venit la fiecare două-trei minute până la pauză. Făgețan a intrat în careu și a centrat perfect pentru Vucea, care a marcat cu capul din trei metri (min. 32), iar Tulcan a reușit să înscrie a doua oară în minutul 38. Golul de 3-0 a venit în urma unei combinații spectaculoase între Ilie și Birău, acesta din urmă fiind autorul pasei de gol pentru Tulcan.

După pauză, golgheterul alb-violeților și-a continuat recitalul. Flavius Tulcan a reușit hat-trick-ul în minutul 64 (șut pe jos de la marginea careului), după care a fost înlocuit cu Vișan. Gălan a marcat golul de 5-0 cu capul, în urma unui corner (min. 81).

Alb-violeții rămân pe primul loc în Liga a IV-a, cu 40 de puncte. Urmăritoarele timișorenilor sunt CS Ghiroda (37 p) și Progresul Gătaia (35 p).

Paul Codrea a utilizat următoarea echipă împotriva Orțișoarei: Burtic – Birău, Oberșterescu, Gălan, Maranescu – Ilie (Panc ”68), Popoviciu (D. Popa ”71), Opriș, Vucea (Ionuț ”64) – Făgețan, Tulcan (Vișan ”65).

Publicat: 03 11. 2013, 13:05
Actualizat: 03 11. 2013, 13:06