Tragedie pentru un fotbalist al Universităţii Craiova! După ce a cucerit Liga de Tineret, a aflat crunta veste

Fotbalistii U18 ai Universitatii Craiova, proaspeti castigatori ai Ligii de tineret, la o fotografie de grup alaturi de trofeul si galerie la pauza meciului de fotbal dintre Universitatea Craiova si Sepsi OSK Sfantu Gheorghe, contand pentru Play-off-ul Superligii Superbet, desfasurat pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, duminica 28 mai 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Atacantul echipei Universităţii Craiova U19, care a câştigat duminică Liga de Tineret, Alexandru Melniciuc, n-a putut să savureze succesul din finala de la Târgovişte cu UTA, câştigată cu 3-1, în care el a şi deschis scorul, în minutul 46. A doua zi, tatăl său, Victor Melniciuc, în vârstă de 47 de ani, a încetat din viaţă, după ce îşi văzuse copilul campion.

„Te voi iubi mereu, TATĂ. Tu o să fii îngerul meu”, a postat pe Facebook, Alex Melniciuc, după ce a primit crunta veste de acasă, de la Arad.

Alexandru Melniciuc, care a împlinit 18 ani pe 29 martie, a fost crescut la juniorii clubului Viitorul Arad, apoi a plecat la Academica Clinceni, echipă la care a și debutat în Liga 1 la 17 ani. În urmă cu un an, el a fost transferat la Universitatea Craiova. Este component al lotului național de juniori al României şi s-a antrenat cu echipa mare a Craiovei, dar încă nu a apucat să debuteze pentru olteni în prima ligă, el evoluând constant la satelitul Ştiinţei.

Alexandru Melniciuc va juca în UEFA Youth League

Prima ediţie a Ligii de Tineret a fost câştigată de Universitatea Craiova, care s-a impus cu 3-1 în finala de la Târgovişte cu UTA Arad. „Leuţii” vor evolua astfel în UEFA Youth League. Toate golurile finalei au fost marcate în repriza secundă. Alexandru Melniciuc, arădean la origine, a deschis scorul pentru Universitatea Craiova, în minutul 46, iar Ahmet Ekmekci a egalat peste două minute. Denis Dragu (71) şi David Barbu (83) au punctat decisiv pentru formaţia din Bănie, antrenată de Ştefan Florescu.

Juniorii campioni au fost prezentaţi publicului de pe „Ion Oblemenco”, la câteva ore după ce au câştigat trofeul, la pauza meciului Universitatea Craiova – Sepsi, din ultima etapă a play-off-ului.

Publicat: 30 05. 2023, 13:09