Toni Petrea, nervos după prima înfrângere din acest campionat. „Am antrenat, dar văd că am antrenat degeaba”. Ce a spus antrenorul FCSB de ezitările lui Andrei Vlad

Toni Petrea reactioneaza in meciul de fotbal dintre FC Voluntari si FCSB, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Anghel Iordanescu din Voluntari, sambata 12 septembrie 2020. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 11 poze

FCSB a pierdut primul meci din acest campionat. Echipa lui Toni Petrea a fost învinsă la Voluntari și a ratat șansa de a trece pe primul loc. Gazdele au înscris două goluri prin Mailat și Ricardinho. Ambele reușite au plecat din gheata lui Eric de Oliveira, brazilianul pentru care nu contează vârsta din pașaport.

Florinel Coman și-a încercat norocul cu șuturi din afara careului, iar Dennis Man a ratat o ocazie uriașă după ce a trimis mingea în transversală. Tot Man a adus speranță în tabăra oaspeților după golul marcat cu capul. Pasa decisivă a fost semnată de Olimpiu Moruțan, jucător intrat în teren în minutul 70.

„O prima repriză nu tocmai satisfăcătoare pentru noi, am intrat destul de prost, probabil că și starea terenul nu ne-a lăsat să dezvoltăm faza cu atac, dar asta nu e o scuză. Am primit gol din fază fixă, am antrenat, dar văd că am antrenat degeaba.”, a explicat tehnicianul oaspeților

Toni Petrea a fost întrebat la interviurile de la finalul partidei de ce l-a scos pe Iulian Cristea. De lângă fundașul oaspeților, portughezul Ricardinho a înscris golul care a dus tabela la 2-0.

„Nu cred că a fost neapărat greșeala lui Cristea, nu acesta a fost motivul pentru care a fost schimbat. Așa cum am zis, prima repriză nu a fost una strălucită, trebuie să gândim și să analizăm mai bine ce s-a schimbat.

Trebuie să reglăm lucrurile cât mai repede, pentru că timpul e foarte scurt și să facem un meci bun în Serbia., a mai spus tehnicianul roș-albaștrilor.

„Vlad a fost ok, a mai avut ezitări”

Antrenorul FCSB a încercat să-l apere pe Andrei Vlad, favoritul patronului Gigi Becali. „Messi al portarilor” a avut câteva ezitări, dar a făcut și o gafă de care Grădinaru putea să profite și să înscrie.

„Vlad a fost ok, a mai avut ezitări, e un portar tânăr, de perspectivă, poate să crează. Probabil că și primul gol l-a demoralizat puțin.”, a mai spus Petrea.

Publicat: 12 09. 2020, 23:18
Actualizat: 12 09. 2020, 23:24