Toni Petrea, mesaj clar pentru Gigi Becali: „Nu aș spune nu unui transfer!” Antrenorul FCSB cere un jucător după remiza cu Viitorul

Toni Petrea reactioneaza in meciul de fotbal dintre FCSB si FC Botosani, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Arena Nationala din Bucuresti, sambata 7 noiembrie 2020. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 19 poze

FCSB termină la egalitate, 2-2, cu Viitorul, iar Toni Petrea spune că ar avea nevoie de un atacant. Antrenorul nu s-a sfiit să trimită un mesaj către patronul Gigi Becali.

FCSB a fost condusă la pauza meciului cu Viitorul, după penalty-ul transformat de Cosmin Matei. Echipa lui Toni Petrea a revenit după pauză, dar s-a văzut egalată după șutul deviat al lui Ely Fernandes.

FCSB are un punct în fața CFR-ului, iar antrenorul oaspeților spune că s-a simțit lipsa lui Moruțan.

„A fost un joc deschis, plăcut pentru telespectatori. Am încercat să punem presiune pe adversari. Pe final am încercat să marcăm, dar adversarul s-a apărat foarte bine.

Până la urmă e un punct câștigat. Eu acum mă gândesc cum să refac jucătorii mai repede pentru că peste 3 zile avem un alt meci. N-am revăzut nicio fază, nu vreau să comentez nicio fază. Am pus presiune pe adversar, am avut posesie bună, dar n-am reușit să marcăm mai mult.

Pe faza de atac încercăm să destabilizăm apărările adverse prin dinamica pe care o dăm jocului. Am impus ritmul jocului, am dominat, dar câteva nesincronizări au făcut să primim acele goluri.

Lipsa aportului lui Moruțan în echipă se vede, dar ceilalți jucători încearcă să dea tot ce pot. Poate nici Moruțan nu dădea randament maxim în condițiile meteo actuale.

N-aș spune nu unui transfer, unei veniri a unui vârf de careu. Momentan n-am găsit ceva care să se plieze pe stilul nostru. Sergiu Buș a intrat ieri în program normal. Sper ca de la meciul următor să fie cu noi și să ne ajute”, a declarat Toni Petrea după meci.

La pauza meciului, antrenorul l-a schimbat pe Darius Olaru cu Alex Buziuc, semn că echipa are nevoie de un atacant. Înaintea schimbării, Mihai Stoica a fost surprins în timp ce vorbea la telefon. Managerul FCSB a gesticulat nervos și chiar a aruncat telefonul.

ECHIPELE DE START:

Viitorul: Cojocaru – Dussaut, Mladen, Dobrosavlevici, Boboc – C. Matei, Artean, Ciobanu – Ely Fernandes, Lucassen, Mățan
Rezerve: Căbuz, De Nooijer, G. Ganea, Arropside, Buta, R. Benzar, Andronache, Pitu
Antrenor: Mircea Rednic

FCSB: Vlad – Ov. Popescu, Cristea, Miron, Radunovic – Olaru, Șut, Oct. Popescu – Man, Coman, Tănase
Rezerve: Straton, Crețu, Simion, Soiledis, Vînă, Buziuc, Perianu, Oaidă, Fulga
Antrenor: Toni Petrea

Stadion: „Academia Gheorghe Hagi” (Ovidiu)
Arbitru: Istvan Kovacs // Asistenți: Vasile Marinescu, Valentin Avram

Publicat: 19 01. 2021, 22:18
Actualizat: 19 01. 2021, 22:25