Toni Petrea, a doua victorie pe banca lui FCSB! Ce spune tehnicianul după ce Adrian Petre a fost schimbat, din nou, la pauză | VIDEO

Anton Petrea si Dusan Uhrin in meciul de fotbal dintre Gaz Metan Medias si FCSB din etapa 9 a play-off-ului Ligii 1 Casa Pariurilor, disputat pe stadionul Gaz Metan din Medias, sambata, 25 iulie 2020.© FOTO:Macrea Valentin/Sport Pictures

FCSB a învins-o pe Gaz Metan, 0-1, în etapa a noua din play-off-ul Ligii 1. Toni Petrea, noul antrenor al formației bucureștene, a vorbit, la finalul partidei, despre motivul pentru care a atacantul Adrian Petrea a fost schimbat, din nou, la pauză.

Cu victoria de la Mediaș, FCSB urcă pe poziția a patra din Liga 1, devansând-o pe FC Botoșani.

Ce spune Toni Petrea despre Adrian Petre, după ce a fost schimbat, din nou, la pauză

Schimbarea lui Adrian Petre, după primele 45 de minute, a devenit, deja, o mutare clasică făcută de FCSB în aproape toate partidele. La finalul meciului cu Gaz Metan, antrenorul Toni Petrea a declarat că Adrian Petre a făcut o mare risipă de efort, astfel că a ales să-l schimbe la pauza partidei pentru a nu risca o accidentare. În plus, tehnicianul formației bucureștene spune că a avut mai multe discuții cu tânărul atacant, pentru a găsi poziția cea mai avantajoasă, pentru el, în teren.

„Venim cu un moral bun după câștigarea Cupei. Avem de muncă, sunt multe lucruri pe care trebuie să le punem la punct. 3 schimbări, pentru că cei 2 juniori au făcut risipă mare de efort și s-au cam sufocat, se vede că nu sunt la nivelul jucătorilor care au evoluat meci de meci. Cu Adi (n.r. Adrian Petre) la fel, și la meciul din Cupă a făcut o risipă de efort destul de mare. Azi a avut o evoluție bună, dar l-am simțit cam obosit și am zis să nu riscăm vreo accidentare. Noi discutăm cu toți jucătorii, am avut discuții cu Petre și căutăm cea mai bună poziție pentru el în teren. Moruțan este un jucător bun, cu valoare. Sper să fie de acum încolo cât mai multe victorii”, a declarat Toni Petrea pentru Telekom Sport.

Publicat: 25 07. 2020, 23:37
Actualizat: 26 07. 2020, 01:02