Toni Petrea a dezvăluit cum a ajuns să fie salvat de Ivan Mamut la Craiova: „Ce să fac, să bag un fundaș?” Ce a zis de Octavian Popescu

Cei doi antrenori Laurentiu Aurelian Reghecampf si Toni Petrea se saluta inaintea meciului de fotbal dintre Universitatea Craiova si FCSB, contand pentru Play-off-ul Ligii 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, duminica 8 mai 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

FCSB a câștigat trei puncte mari la Craiova, iar Toni Petrea a explicat cum a ajuns să joace Ivan Mamut, care a dat golul victoriei, scor 1-0.

Tehnicianul roș-albaștrilor a explicat și de ce Octavian Popescu n-a fost la înălțime, într-un meci atât de important pentru FCSB.

Cu două etape înainte de finalul play-off-ului, CFR Cluj are două puncte peste FCSB.

Toni Petrea a explicat de ce a mizat pe eroul Mamut la Craiova: „Ce să fac, să bag un fundaș?”

Toni Petrea a recunoscut că a trăit la intensitate maximă marele meci de la Craiova, în care FCSB a fost salvată de Ivan Mamut, abia aruncat în luptă.

„Am trăit foarte intens acest meci! A fost un meci foarte, foarte disputat, nu o încălzire pentru finala cu CFR Cluj. Ne așteptam la un joc dificil, lor le place să aibă posesia. Poate ne așteptam să avem un scor mai bun din prima repriză, dar jucătorii au dat dovadă de maturitate. I-au acordat atenție specială lui Octavian Popescu. I-am spus să joace mai simplu. Poate e o stare de oboseală pentru vârsta lui. Nu este ieșit din formă!

Am început bine, dar în repriza a doua am cedat inițiativa timp de 10-15 minute. A venit un gol meritat pe final de joc, exact când trebuia. A fost o victorie meritată! Ce să fac, să bag un fundaș? Era 0-0 și trebuia să forțăm pe acest final de joc. Doar dacă nu simți fenomenul, poți să stai impasibil. Fiecare meci din play-off a fost ca o finală, a fost și amenințarea pentru locul 2. Mai avem încă două finale, dar important este acum doar jocul cu Voluntari”, a spus Toni Petrea, la finalul derby-ului de duminică.

Publicat: 08 05. 2022, 22:05
Actualizat: 08 05. 2022, 23:00