S-au pierdut!

Naționalei Under 17 a României dispută la Mogoșoaia un turneu de calificare la Campionatul European din Turcia (4-16 mai).

Tracul s-a resimțit în tabăra românilor și spaniolii, campioni europeni, puteau deschide scorul încă din minutul 3. Elevii lui Cristian Sava au reușit să intre în joc grație reușitei lui Alibec (‘6).

A urmat o joacă de-a șoarecele și pisica, în care ibericii, vizibil mai valoroși decât adversarii, au forțat egalarea și au ratat câteva oportunități bune de a marca, ai noștri încercând să dea lovitura pe contraatac. Victoria părea a prinde contur în minutul 42, când Pop a majorat diferența printr-un șut la vinclu.

Micii tricolori s-au retras prea devreme, primind rapid două goluri, marcatori Rochina (‘43) și Gaztanaga (‘64), și au terminat partida baricadați în propria jumătate.

România va întâlni mâine Italia, iar duminică Austria, iar pentru a se califica la turneul final trebuie să termine grupa pe primul loc. În celălalt meci al zilei de ieri, Austria și Italia au terminat la egalitate, 1-1.

Publicat: 26 03. 2008, 20:49
Actualizat: 27 03. 2008, 02:27