Puștii de la CSA Steaua U17 au fost distruși de Viitorul, în preliminariile Ligii Elitelor. Cu ce scor au pierdut

Echipa de juniori U-17 a clubului Viitorul, formată din jucători născuți după 1 ianuarie 2001, s-a impus, miercuri după-amiază, scor 9-0 (5-0) în fața formației CSA Steaua București, în runda a cincea a etapei preliminare pentru Liga Elitelor Under-17, informează site-ul academiahagi.ro.

Golurile formației pregătite de Constantin Fălină și Nicolae Roșca au fost marcate de Constantin Grameni (11), Robert Voicu (20), Radu Pocol (29), Alexi Pitu (34), Louis Munteanu (38), (52), Darius Vultur (67) și Antonio Dumitrescu (70), (78).

În urma acestui rezultat, Viitorul a ajuns la nouă puncte din tot atâtea posibile și ocupă locul 2 în seria a 6-a, la trei puncte de liderul Academia Farul, dar și cu două meciuri mai puțin disputate. CSA se află pe 5, cu șapte puncte acumulate în cinci meciuri.

FC Viitorul și CSA Steaua s-au întâlnit și la juniori Under-19 (jucători născuți după 1 ianuarie 1999), în runda a 5-a a etapei preliminare pentru Liga Elitelor, iar echipa constănțeană s-a impus cu 2-1.

Romeo Bănică, în minutul 55, și Alex Mățan, în minutul 84, au înscris pentru Viitorul, după ce Daniel Ungur deschisese scorul pentru bucureșteni, din penalty, în minutul 5.

În clasament, Viitorul U-19 se află pe locul 3, cu maximum de puncte după două meciuri. CSA Steaua are cinci partide jucate și ocupă locul 1, cu 10 puncte.