Pușcaș a făcut spectacol în amicalul cu Islanda: jucătorul lui Inter a reușit o „dublă”. Ultimul gol, o adevărată „bijuterie”

România U21 se pregătește pentru EURO 2017, iar Cristi Dulca a debutat pe banca naționalei de tineret la meciul amical cu Islanda. Reprezentativa României a învins formația similară a Islandei, scor 3-0, două dintre goluri fiind semnate de George Pușcaș.

Jucătorul lui Inter Milano a deschis scorul în minutul 9, iar în minutul 50 a dus scorul la 3-0 printr-o execuție spectaculoasă: șut din unghi, cu exteriorul, în vinclul colțului lung. Celălalt gol al „tricolorilor mici” a fost reușit de Mitriță în minutul 47. Pușcaș a fost înlocuit în minutul 72 cu Tudorie.

România țintește turneul final din Polonia, mai ales că sorții i-au scos în cale o grupă destul de accesibilă: Danemarca, Armenia, Țara Galilor, Bulgaria și Luxemburg. Prima partidă pe care o va disputa în preliminarii este contra Armeniei, pe 16 iunie, pe teren propriu.

Pușcaș a fost convocat la prima reprezentativă la meciul cu Irlanda de Nord, dar nu a fost folosit de Anghel Iordănescu.

„Eram pregătit să debutez la naționala mare. Am nevoie de meciuri, dar cred că sunt pregătit și aștept să vină și debutul. Avem o echipă bună, un antrenor care își dorește aceastră calificare și nu văd de ce nu am putea să o obținem. Sperăm și avem încredere în acest grup, pentru că e unit. Trebuie să jucăm fiecare meci la victorie”, declara George Pușcaș.