Presa din Italia: „Radu nu ajută”. Ce notă a primit portarul naționalei U21 după ce a încasat trei goluri în 15 minute

Duminică, 7 octombrie, nu a fost ziua norocoasă a goalkeeperului român, Ionuț Radu. Integralist pentru a treia oară la rând în poarta echipei Genoa, nu și-a mai putut ajuta formația în etapa cu numărul 8 din Serie A. Căpitanul echipei naționalei a României de tineret, a primit 3 goluri în doar 15 minute.

Primul gol al partidei cu Parma a fost deschis de Genoa. În minutul 6 Piatek și-a dus echipa în avantaj, însă bucuria a ținut doar 10 minute. Rigoni, Siligardi și Ceravolo au marcat în poarta apărată de românul Ionuț Radu, iar scorul la pauză arăta 1-3 pentru Parma.

În repriza a doua, tricolorul de 21 de ani și-a revenit și a intervenit într-un moment dificil, la un corner, care, dacă Radu nu ar fi fost pe fază, ar fi trimis scorul la 4-1. Astfel, meciul s-a încheiat 1-3.

Presa din Italia nu i-a oferit o notă prea bună tricolorului nostru. Alături de mulți alți colegi de la Genoa, Radu a primit nota 5. Cea mai mare notă a echipei a fost oferită singurului marcator, Piatek nota 7.

Genoa ocupă locul 11 în Serie A cu 12 puncte adunate în 8 etape. În următoarea etapă. echipa lui Radu va avea cea mai grea deplasare, vor juca în fața campioanei, Juventus.

Publicat: 08 10. 2018, 10:32
Actualizat: 08 10. 2018, 10:35