George Pușcaș l-a impresionat pe Viorel Moldovan: „Cred că va fi următorul mare număr nouă al echipei naționale”

Selecționerul naționalei de tineret a României, Viorel Moldovan, a analizat victoria extraordinară în fața reprezentativei Muntenegrului, scor 4-3, după ce la pauză oaspeții erau în avantaj, scor 3-1.

„Jucătorii merită felicitați. Le-am spus la pauză că putem să egalăm și chiar să câștigăm. În prima repriză am legat greu construcția jocului, probabil că nici eu nu am fost inspirat în alcătuirea primului 11. Am reușit să schimb la pauză și am făcut două modificări importante care au adus un plus și am reușit să câștigăm acest meci. Le-am spus la pauză că asta nu e echipa mea, că nu îi recunosc. Au demonstrat după aceea că au caracter și atitudine. Nu știu dacă în istoria noastră recentă s-a mai reușit așa ceva. Echipa mea trebuie să joace precum au evoluat în repriza secundă. Am grup unit, tânăr, iar cei mai mulți jucători pot fi folosiți în viitoarea campanie și chiar peste două. Vreau să îmi fac treaba cât mai bine la naționala de tineret, sper să reușesc o calificare la un turneu european cu această generație. Există șanse și împotriva Germaniei”, a spus Viorel Moldovan la Sport.ro.

Moldovan își pune mari speranțe în viitorul lui George Pușcaș, atacantul care evoluează în acest moment pentru Inter Primavera.

„Pușcaș cred că va fi următorul mare număr nouă al echipei naționale a României. Sper să fie convocat rapid la prima echipă a Interului. Depinde numai și numai de el, trebuie să rămână cu picioarele pe pământ și să muncească mult în continuare. Are calități excepționale”, a mai spus Moldovan.

Echipa națională de tineret a României a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 4-3 (1-3), reprezentativa similară a Muntenegrului, într-un meci din grupa a 6-a preliminară pentru calificarea în play-off-ul Campionatului European din 2015. Golurile „tricolorilor au fost marcate de Boldor ’10, Pușcaș ’67, Bumba ’79 din penalti și Tănase ’82, în timp ce pentru muntenegreni a înscris Djordjevici, în minutele 15, 33 și 35.

Clasamentul grupei a 6-a este următorul: 1. Germania 14 puncte (6 jocuri), 2. România 12 puncte (7 jocuri), 3. Muntenegru 11 puncte (7 jocuri), 4. Irlanda 8 puncte (7 jocuri), 5. Insulele Feroe 1 punct (7 jocuri). Ultimele meciuri din grupă sunt următoarele: Germania – Irlanda (5 septembrie), Germania – România, Insulele Feroe – Muntenegru (ambele 9 septembrie).

În play-off-ul Campionatului European de tineret, găzduit în 2015 de Cehia, se califică învingătoarele din cele zece grupe preliminare plus cele mai bune patru echipe clasate pe locurile secunde.

Publicat: 05 09. 2014, 12:45
Actualizat: 05 09. 2014, 12:46