Egali cu mini-Mannschaft! România U21 – Germania U21 2-2

România U21 a reușit un 2-2, la Giurgiu, cu Germania. Rezultatul nu ne aduce speranțe de calificare, dar poate fi startul către performanță pentru o generație ce promite

Irlanda și Muntenegru au remizat, 0-0, iar România este ieșită din lupta pentru Euro 2015

Curioase sunt căile fotbalului, cel puțin pentru naivii care cred într-un sport curat. Echipa națională sub 21 de ani care făcea egal, 2-2, în iunie cu Insulele Feroe s-a luat la trântă cu mini-Mannschaftul care are în componență jucători de milioane de euro. Ai noștri, semi-vedete, cu Ioniță II, Bumba, Roman sau Popescu, nu au arătat că sunt rușinea grupei (nu se poate numi altfel egala celor din Feroe). Bumba a deschis scorul în minutul 24 după o pasă în fața porții a lui Roman, gol ce putea fi de 2-0 dacă același pitic nu era prost inspirat la o fază de 4 contra 2 câteva minute mai devreme. Bucuria a ținut patru minute, până când Peteleu s-a „atașat” prea tare de P. Hofmann, l-a ținut în careu și i-a dat ocazia să marcheze din penalty.

Romario, român cu stofă de brazilian

Semn că Stelea nu a dat cu nimeni de pământ la pauză, ai noștri au ieșit lipsiți de motivație de la vestiare, iar Rudiger a înscris, cap din careul de șase metri, în minutul 52. A urmat o partidă încâlcită, disputată parcă între două echipe cărora le convenea de minune scorul de pe tabelă. Doar lui Romario nu. Benzar, nu brazilianul. În minutul 75, omul de la Viitorul a dat un euro-gol, din 16 metri, la vinclu. Euro între ghilimele, pentru că Euro 2015 din Cehia este în continuare de neatins pentru români.

ECHIPELE DE START

România: Brănescu – Belu, Peteleu, Al. Crețu, Toșca – Benzar, Al. Dan, Șt. Popescu – Bumba, Al. Ioniță II – M. Roman
Rezerve: Greab, Bălașa, Martin, Filip, Cîrstocea, Chitoșcă, Țîră

Germania: Leno – Da Costa, Rudiger, Ginter, Plattenhardt – Knoche, A. Hoffmann – Bittencourt, Yildirim, Younes Amin – P. Hofmann
Rezerve: ter Stegen, Horn, Avevor, Malli, J. Hofmann, Arnold, Parker

Au marcat:  Bumba ’24, Benzar ’74/ Philip Hoffman ’29,  Rudiger’52