Taurul furios. Tade a adus victoria Stelei la Craiova după ce Dumitraș a făcut cadou un penalty fostei sale echipe! CS U Craiova – Steaua 1-2

Campioana a câștigat cu 2-1 la Craiova, meciul cu CSU, prin golurile lui Stanciu și Tade (din penalty, după un fault clar al lui Dumitraș). Partida s-a ridicat peste media campionatului, campioana trimițând de două ori mingea în bara transversală.

Steaua venea la Craiova sângerând după ce pierduse lamentabil prima manșă din playoff-ul Europa League, 0-3 cu Rosenborg,  iar Mirel Rădoi își dăduse și demisia din cauza lipsei de rezultate. Becali a încercat să confere o oarecare stabilitate echipei și l-a făcut pe finul său să se răzgândească în speranța unui rezultat bun contra echipei CS Universitatea. Și i-a ieșit.

Înaintea jocului de pe stadionul Extensiv, Steaua nu se afla între echipele de play-off ale campionatului, într-un clasament intermediar al Ligii 1. Pe o vreme foarte bună pentru fotbal, cele două formații s-au ridicat, cel puțin în primele 45 de minute, la nivelul unui adevărat derby, astfel că spectatorii (6.000) nu au avut ce regreta.

Chipciu a dat-o iar în bară

Foarte multe faze de poartă în prima repriză, încă din minutul 1, când Stanciu, titularizat datorită absenței lui Hamroun, a șutat periculos pe poartă, dar Bălgrădean a fost atent și a prins balonul. În minutul 3, Zlatinski și-a trecut și el în cont o bună ocazie, a trimis pe lângă buturi mingea șutată din marginea careului, după o fază bine lucrată de întreaga echipă.

Mateiu, foarte activ și chiar agresiv la mijlocul terenului, a tras sănătos de la 30 de metri (min. 7) și i-a dat emoții mari lui Niță, care a reținut mingea în doi timpi.

Spectatorii și-au plimbat capetele ca la un meci de tenis de câmp. Fazele se petreceau cu repeziciune de la o poartă la alta. Chipciu și-a irosit șansa cu un șut (min. 13) bun din interiorul careului, dar deviat în corner de un apărător advers.

În minutul 18, campioana a reușit să deschidă scorul, după ce Guilherme a centrat bine de pe stânga și, surprinzător, Stanciu a reluat cu capul din 6 metri, fără speranțe pentru Bălgrădean. Acka, cu 12 cm mai înalt decât adversarul său stelist, n-a putut câștiga duelul aerian.

Craiova nu dădea semne să cedeze. A continuat să creadă în șansa ei, strunită zdravăn de pe margine de colericul Cîrțu. Bulgarul Zlatinski, aflat într-o formă bună de joc, l-a încercat și el pe Niță, tot cu un șut de la distanță (min. 20), dar portarul de 28 de ani a prins fără probleme. Peste numai două minute, Stanciu a trimis mingea puțin peste transversală, dintr-o lovitură liberă indirectă de la 20 metri acordată de Adrian Comănescu pentru joc periculos.

Faza din minutul 37, cea în care CSU a obținut lovitura de la 11 metri trebuie detaliată. Chipciu l-a asistat pe Ivan, atacantul oltenilor șutând undeva din colțul careului. Niță a respins, mingea a ajuns iar la Ivan, care după ce i-a „rupt coloana” lui Chipciu, a fost faultat de adversarul său în careu și Comănescu a acordat corect penalty pentru gazde.

Vătăjelu a trimis cu sete și din minutul 38, scorul redevenea egal. Ghinionistul Chipciu putea să-și recupereze eroarea cu un minut înainte de pauză. Centrarea perfectă a lui Stanciu l-a găsit pe Chipciu în fața golului, dar stelistul a reluat mingea, din cădere, direct în bara transversală.

Repriza a doua nu a început în același ritm alert, dar fotbalul prestat de cele două echipe a fost peste media campionatului nostru. „Bomba” lui Filip de la 25 de metri a fost boxată spectaculos de Bălgrădean în minutul 63. Apoi, 10 minute mai târziu, Rocha a solicitat penalty la duelul cu Toșca, dar Comănescu a lăsat jocul să curgă mai departe.

Râpă a trimis și el în bară

Ritmul a fost mai bun în ultimul sfert de oră. Filip a luat o acțiune pe cont propriu în careul oltenilor și a șutat din unghi, Belgrădean respingând mingea în corner (min. 78). Ghinion și pentru Râpă un minut mai târziu, când a trimis în bara transversală după o minge prelungită de Chipciu și la care Varela a încercat superficial să o devize cu călcâiul în poartă.

Pe un fond mai bun de joc al oaspeților, gazdele au fost cele care au greșit. Dumitraș, fost jucător la Steaua, l-a faultat în propriul careu pe Enceanu, recent intrat pe gazon, și Comănescu, ușor confuz, a acordat penalty așa cum era corect. După toate criticile din ultima vreme, Tade și-a asumat executarea loviturii de pedeapsă. A tras plasat și a dus scorul la 2-1 pentru formația sa.

Finalul dominat de Craiova n-a mai adus niciun gol pe tabela de marcaj. După un joc frumos, meciul dintre cele două echipe s-a încheiat cu victoria campioanei ceea ce a echivalat cu un balon de oxigen pentru Rădoi, mult frământat în ultima vreme.

„Tade a schimbat fața jocului. A intrat și a câștigat toate duelurile aeriene, a protejat mingea foarte bine și a oferit baloane pentru cei din linia a doua”

Emil Săndoi, antrenor CS Universitatea Craiova

„Ne-a bucurat atitudinea jucătorilor noștri. Se pare că au înțeles mesajul patronului. Tahar nu e dat afară, e la dispoziția noastră”

Massimo Pedrazzini, antrenor principal Steaua

CSU Craiova: Bălgrădean – Achim, Dumitraș, Acka, Vătăjelu – Mateiu, Madson (”87, Băluță), Zlatinski (”79, Bawab) – Ivan (”60, Bancu), Rocha, Herghelegiu. Antrenori: Emil Săndoi, Sorin Cârțu.

Steaua: Niță – Râpă, Toșca, Varela, Guilherme – Filip, Sulley (”70, Breeveld) – Ad. Popa, Stanciu (”82, Enceanu), Chipciu – Tudorie (”54, Tade). Director sportiv: Mirel Rădoi.

Cartonașe galbene: Mateiu ”34 / Filip ”26, Râpă ”33.

Au arbitrat: Adrian Comănescu – Vladimir Urzică, Adrian Radu Ghinguleac; Marian Balaci.

Publicat: 23 08. 2015, 20:15
Actualizat: 23 08. 2015, 20:44